Česká republika by mohla mít vlastní hyperloop

Společnost Hyperloop Transportation Technology, zkráceně HTT, uvažuje o stavbě vysokorychlostní podzemní tratě hyperloop na území České a Slovenské republiky. Plánovaná trať by v budoucnu mohla spojovat Prahu, Brno a Bratislavu. Cestující by díky ní mohli cestovat ve speciální kapsli, která se pohybuje podzemním tubusem rychlostí až 1 200 km/h. To znamená, že cesta mezi dvěma největšími městy ČR by trvala 10 až 12 minut.

Tato vize není nereálná a provozní ředitel společnosti HTT Andrés de Leon v rozhovoru, který poskytl Hospodářským novinám, slibuje, že se jeho firma bude o její realizaci snažit. V současnosti má firma hotovou studii proveditelnosti pro trať v oblasti Abu Dhabí ve Spojených arabských emirátech a začíná se studií pro dráhu mezi Prahou a Bratislavou se zastávkou v Brně. ČR a SR nejsou jediné státy, se kterými HTT jedná, avšak už v lednu letošního roku podepsal dohodu o spolupráci s městem Brnem a slovenskou vládou. Firma dále jedná i s Jižní Koreou, Indií nebo Indonésií.

HTT vznikla před čtyřmi lety jako startupový projekt na základě vize Elona Muska. Svoje konstrukce bude testovat ve francouzském Toulouse, kde připravuje stavbu vlastní testovací dráhy. V tomto směru zaostává za společností Hyperloop One, kterou částečně řídí sám Musk. Té se v létě podařilo dokončit testovací dráhu a provést dvě testovací jízdy, při kterých dosáhla rychlosti 300 kilometrů v hodině.

HTT má oproti Hyperloop One mnohem nižší rozpočet, jehož část pochází z crowdfundingové kampaně. Její vývoj podporují inženýři z NASA, SpaceX a Boeingu, kteří bezplatně pomáhají s vývojem celého zařízení. Firma tedy zatím nefunguje na komerční bázi a k realizaci jejích futuristických projektů je nutné množství nadšení a podpory technologického světa.

Ihned.cz, hyperloop.global

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *