Globální výdaje IT firem mají být tento rok až 2,1 trilionu dolarů

Celosvětové výdaje firem působících na poli informačních technologií mají letos stoupnout o 4,5 % na 2,1 trilionu dolarů. Uvedla to společnost International Data Corporation ve své nejnovější zprávě Worldwide Black Book.

Minulý rok to bylo o 2,5 % méně a společně s telekomunikacemi dosáhnou globální výdaje v odvětví ICT 3,5 trilionu dolarů. Podle zprávy zaznamená nejsilnější růst podnikový software, sektor mobilních zařízení a hardware pro serverovou infrastrukturu. Očekává se, že poskytovatelé cloudových služeb urychlí své investice do data center a celkově letos utratí v oblasti serverové infrastruktury o 4 % více a o rok později o procentní bod více.

Minulý rok zaznamenal naproti tomu zpomalení na mnoha trzích segment mobilních telefonů, a to mj. díky cenové konkurenci. Silnější růst se v tomto směru očekává v druhé polovině roku 2017, kdy dojde k uvedení nových modelů prémiových značek (např. nový iPhone) a větší penetraci smartphonů a jejich stoupajících cen na rozvíjející se trhy včetně Číny. Celkově se výdaje za smartphony mají tento rok zvýšit o 7 % na 439 miliard dolarů.

Zpráva dále uvádí, že cloudové služby a trh s mobilními telefony tvoří stále významnou položku globálních výdajů v oblasti IT, i když se v poslední době mohutně investuje do AI, robotiky nebo AR. „Nové technologie budou zaujímat v příštích 5–10 letech stále větší tržní podíl, ale krátkodobě zaznamenáme oživení růstu v oblasti cloudových služeb, mobilního segmentu a ‚velkých‘ dat,“ cituje ze zprávy web businessech.co.za.

Zpráva také mj. potvrdila dlouhodobou tendenci klesajících tržeb za tablety, přestože se současně zvyšují prodeje hybridních produktů. Prodeje tradičních PC a externích úložných zařízení budou stagnovat či dále klesat. Naopak výdaje za software budou letos podle zprávy růst o 7 % na více než 471 miliard dolarů díky pokračujícím investicím do „velkých“ dat a probíhajícímu přechodu softwaru na provoz v rámci systému SaaS (Software as a Service).

Největšího regionálního růstu výdajů dosáhne podle zprávy letos Asie (kromě Japonska) a Tichomoří, a to o 8%, následovaná USA se 4 % růstu. Čína a Indie mají být letos na 10 %, ale růst v případě Číny může v několika následujících letech oslabit kvůli zpomalení její ekonomiky. Růst výdajů v západní Evropě by měl být slabší (2 %), ale stabilní. Rozvíjející se trhy jako Brazílie nebo Turecko vykazují ve srovnání s minulým rokem určité zlepšení, nicméně podle globálních historických měřítek stále výrazně zaostávají.

Největším IT trhem nadále zůstává USA, ale největším trhem pro jednotlivá zařízení je dnes Čína, která se letošní rok podílí na celkových útratách za PC, tablety, mobilní telefony a periferie 25 %.

 

Zdroj: businesstech.co.za