Jižní Korea omezila používání virtuálních měn

Finanční regulační orgány Jižní Koreje vydaly v sobotu oznámení, že v nejbližší době zakáží získávání peněz prostřednictvím všech forem virtuálních měn. Jižní Korea je tak druhou asijskou zemí, která se odhodlala k podobnému kroku, před ní omezení virtuálních měn ohlásila Čína.

Omezen nebude přímo burzovní obchod s kybernetickými měnami, ale tzv. počáteční nabídky mincí – ICO. Hlavní problém spatřuje korejská vláda především v nulové regulaci a dohledu na tyto měny ze strany státních institucí nebo bankovního sektoru.

Největší rizika v narůstajícím trhu kybernetických měn vidí Jižní Korea v rozsáhlých možnostech finančních podvodů a financování nelegální činnosti.

Podvody a nelegální obchodování s kybernetickými měnami nemusí být rizikem jen pro vnitřní struktury států, které díky nim přicházejí o peníze z daňových úniků a nemohou kontrolovat nelegální obchody.

V září přinesla společnost FireEye zprávu, že podle jejích informací kybernetické měny podporují režim v Severní Koreji, a mírní tak dopad mezinárodních transakcí. Ačkoli většina států světa odmítá s režimem Kim Čong-una obchodovat, trhy s kybernetickými měnami jsou otevřené všem. Díky tomu může Severní Korea, která dokáže získat tyto prostředky například formou hackerských útoků, financovat své agresivní plány. Severní Korea zapojení svých hackerů do mezinárodního internetového pirátství oficiálně popřela, avšak stopy mnoha útoků, které měly za cíl přímo ukrást kybernetické peníze nebo je získaly formou výkupného, míří do Severní Koreje.

cnn.com, reuters.com, bitcoinblog.cz