Tým mnichovské univerzity vytvořil rychlostní rekord v zařízení Hyperloop

Hyperloop je podle vizí Elona Muska a jeho příznivců dopravním systémem budoucnosti. Jedná se o velice složitou technologii a na jejím vývoji nepracuje pouze Muskova SpaceX respektive Boring Company, ale také další významné technologické instituce. V neděli mohl díky této spolupráci vyhodnocen v pořadí již třetí ročník Hyperloop.

Do finále soutěže se dostali tři finalisté a stejně jako loni a předloni jej vyhrál tým WARR Hyperloop z Technologické univerzity v Mnichově. Díky pohonu, který pro systém členové týmu navrhli a vyrobili, se podařilo dosáhnout nového rychlostní rekordu 457 kilometrů za hodinu.

Pro testy a představení své technologie mohli týmy využít testovací trať s délkou 1,2 kilometru. Rychlost přitom byla hlavním hodnotícím kritériem úspěchu v soutěži. Jedinou další podmínkou byla samohybnost soutěžního vozidla. Dalšími účastníky finále byly týmy Delft University z Nizozemska a EPF Loop ze Švýcarska. Jejich zařízení však postily technické problémy, díky tomu byla jejich maximální rychlost 141 kilometrů za hodinu v případě Delft University a necelých 90 km/h u EPF Loop.

Vítězný prototyp byl poháněn elektrickým motorem o výkonu 50 kW, jeho kostra byla vyrobena z uhlíkových vláken. Celé vozidlo potom vážilo 154 kilogramů a bylo vybaveno třecími brzdami, které podle tvůrců prototypu dokáží zastavit z plné rychlosti na nulu během pěti vteřin.

Samotnou soutěž pojala společnost SpaceX jako svého druhu festival, kde mohli lidé využít různé sportovní aktivity, poslechnout si hudbu několika kapel a setkat s dalšími fanoušky moderních technologií.

Zdroj: theverge.com