V Nizozemsku otevřeli první cyklistický most vytištěný 3D tiskárnou

V Nizozemsku se mohou pochlubit novým světovým unikátem. Ve městě Gemert zahájil provoz první most pro cyklisty vytištěný na 3D tiskárně. Vytvořila jej Technická univerzita v Eindhovenu.

Můstek je vytištěný z 800 vrstev betonu a vytištění všech jeho částí trvalo kolem tří měsíců. Jeho základ tvoří upravený železobeton. Podle webu nos.nl citovaného deníkem The Guardian je jednou z výhod „tištěného mostu“ to, že vyžaduje daleko méně materiálu než v případě tradiční techniky, která spočívá ve vyplňování zeminy betonem. Tiskárna na rozdíl od této metody ukládá beton jen tam, kde je to nutné.

Most je dlouhý osm metrů a překlenuje příkop vyplněný vodou. Podle zhotovitele stavby, nizozemské společnosti BAM Infra, vydrží most až dvě tuny zátěže. Jak se vyjádřil šéf firmy Marinus Schimmel, společnost se dívá v této oblasti do budoucnosti. „Neustále hledáme nové inteligentnější způsoby, jak přistupovat k řešení současných otázek infrastruktury, a našim cílem je významně přispět ke zlepšení mobility obyvatel a udržitelnosti vývoje společnosti“, sdělila také ve svém prohlášení. Jak dodává, díky 3D tisku se spotřebuje méně zdrojů, čímž vznikne i podstatně méně odpadu.

Nizozemsko je na tomto poli spolu se zeměmi jako Čína nebo USA zvlášť aktivní. Věnuje se v souvislosti s tím tvoření velkých objektů pomocí 3D skenovacích a počítačových technologií (např. Královské námořnictvo Nizozemského království chce naskenovat ve 3D všechny své lodě a vytvářet tak snadno náhradní díly). Země se zaměřuje též na vývoj robotů pro medicínské účely (viz nedávná zpráva o prvním robotickém „mikrochirurgovi“) a ve využívání a výzkumu moderních technologií představuje v Evropě špičku.

Minulý rok představil nizozemský architekt Janjaap Ruijssenaars unikátní 3D tiskárnu, pomocí níž chce postavit budovu „bez začátku a bez konce“, která by měla tvar ležaté osmičky jako symbol nekonečna.

 

Zdroj: theguardian.com, ndtv.com