AI dokázala najít 40 tisíc význačných vědců, kteří nejsou uvedeni na Wikipedii

AI startupu Primer dokázala najít 40 tisíc předních vědců, které „přehlédla“ populární on-line encyklopedie Wikipedia. AI nástroj s názvem Quicksilver postavený na technice NLP (zpracování přirozeného jazyka) umí kromě toho o nalezených osobnostech sestavit krátký profilový článek.

Ve svém blogovém příspěvku šéf startupu John Bohannon uvádí, že nástroj přečetl 500 mil. zdrojových dokumentů, vydělil z nich nejcitovanější osobnosti a nakonec o některých z nich napsal stručný profil. Jednou z takových osobnosti je Teresa Woodruffová, která byla časopisem Time jmenována jednou z nejvlivnějších osob za rok 2013. Ve své výzkumné práci se zabývá mimo jiné navrhováním 3D tištěných vaječníků pro myši.

AI o ní napsala kromě jiného toto: „Teresa K Woodruffová je vědkyní z Northwest University zabývající se reprodukční medicínou a specializující se na gynekologii a porodnictví. Je ředitelkou Women’s Health Research Institutu na Feinberg School of Medicine na Northwest University v Chicagu (…). V roce 2011 Woodruffová a její tým oznámil vytvoření Evataru, miniaturizovaného ženského reprodukčního traktu složeného z lidských a myších tkání. Je držitelkou 10 amerických patentů (…).

Podle společnosti je ukázkový profilový článek sice stručný, ale výstižný a zřetelně vyzdrojovaný a může sloužit coby základ pro vytvoření obsáhlejšího článku o Woodruffové redaktory Wikipedie.

AI takto sestavila 100 stručných přehledů osobností, z nichž některé redaktorům Wikipedie posloužily jako zdroj k napsání nového záznamu. Tak se na Wikipedii objevila např. kanadská expertka na robotiku Joëlle Pineauová. Quicksilver také dokáže rozpoznat, kdy záznamy na Wikipedii nebyly dlouho updatovány.

 

Zdroj: theverge.com