Chytré brýle Google s aplikací Superpower Glass pomáhají zmírňovat dopady autismu

Chytré brýle Google Glass se nikdy nestaly velkým hitem mezi uživateli, mohly by se však ve spojení se správným programem, stát užitečným nástrojem pro děti trpící autismem. Nedávné pokusy totiž dokázali, že mohou pomoci při zlepšování sociálních schopností.

Pro děti s autismem bývá při sociální interakci obtížné spojit si výraz tváře komunikačního partnera s konkrétními emocemi. Díky tomu jim chybí část zpětné vazby na jejich vlastní chování. Tým vědců ze Stanfordské univerzity proto vyvinul aplikaci, kterou nazval Superpower Glass. Ta propojuje mobilní telefon a chytré brýle a na základě analýzy jejich obrazu pomáhá nositelům brýlí identifikovat emoce.

Efektivita této aplikace byla zkoumána na celkem čtrnácti dětech u nichž byl diagnostikován autismus. Jejich věk byl od tří do sedmnácti let a brýle s aplikací využívali především při hrách s vrstevníky a ve svém volném čase. Na konci dvouměsíčního období dosáhly děti zlepšení sociálních dovedností v průměru o sedm bodů a některé z dětí mohou být při dlouhodobém zlepšení díky tomu přeřazení do kategorie s lehčí formou autismu.

Autoři studie poukazují na to, že se prozatím jedná o pilotní výzkum, který bude do budoucna nutné rozšířit na mnohem širší skupinu pacientů, aby bylo možné skutečně prokázat prospěšnost aplikace. Je také možné, že do budoucna bude aplikace upravována pro každé dítě zvlášť podle jeho individuálních potřeb. Je možné, že aplikace Superpower Glass by do budoucna mohla výrazně pomoci zlepšit život dětským pacientům i jejich rodičům.

Zdroj: mashable.com