Čína vyvíjí vesmírnou solární elektrárnu umístěnou na oběžné dráze Země

Dobývání vesmíru se v posledních několika letech stalo opět velmi žhavým tématem a svým způsobem i předmětem soupeření na národní úrovni. Jedním z významných hráčů na tomto poli je Čína. Ta nyní navíc pracuje na unikátním projektu, jež by jí přinesl mezinárodní prvenství a zároveň znamenal krok do budoucna, elektrárnu na oběžné dráze.

Na vývoji zařízení pracuje Čínská akademie vesmírných technologií a jejím cílem je využít solární energii k výrobě elektřiny. Výhodou umístění na oběžné dráze by byl fakt, že by elektrárna byla nezávislá na denní době nebo aktuálním počasí.

První pokusy s tímto způsobem výroby elektrické energie plánuje realizovat Čína v roce 2025. Její výhodou je mimo jiné i minimální ekologická zátěž. Největším problémem je však technologie, která by umožnila přenos elektrické energie zpět na Zem.

To je otázka, která vědce zatím nejvíce trápí. Spekuluje se o dvou variantách možného přenosu a to buď pomocí laserového paprsku nebo mikrovlnné technologie. Je možné, že první prototyp elektrárny vyzkouší obě varianty. Elektřinu by přijímaly speciální stanice, které by ji následně distribuovaly do elektrické sítě.

Celý projekt a výzkum s ním spjatý je zatím na začátku svého vývoje. První komerční využití plánují vědci v roce 2050 a to jen za předpokladu, že vše půjde podle plánů. Pokud by byl paprsek energie dostatečně přesný a výkonný mohl by dodávat v budoucnu elektřinu i do vesmírných lodí a sond mimo prostor planety Země.

Zdroj: sciencealert.com