Co nejzajímavějšího nabídl letošní ročník CES?

Před pár dny skončil v Las Vegas další ročník největšího světového veletrhu spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES), kde své novinky vystavovalo přes 4500 společností. Vybrali jsme pro vás to nejzajímavější, co bylo podle nás letos k vidění.

První skládací telefon na světě

 Velkou pozornost na sebe v první den strhl první skládací telefon na světě FlexPai od čínské společnosti Royole, který představila již koncem loňského roku. „Defaultně“ jde o tablet s úhlopříčkou 7,8 palců a poměrem stran 4:3, po přehnutí v polovině se z něj stává smartphone s úhlopříčkou displejů přibližně 4,6 palce a poměrem stran 16:9 a 18:9. Podle výrobce zařízení vydrží 200 tisíc přehybů. Jeho prostřední části dominuje poměrně mohutný „harmonikový“ kloub, který spojuje obě části dohromady.

Používá displej typu AMOLED, který má rozlišení 1920×1440. Pohání jej Snapdragon 855, jemuž sekunduje 6 nebo 8 GB RAM a 128 nebo 256 GB ROM. Nabídne také dva fotoaparáty s rozlišením 16 a 20 MPx, čtečku otisků prstů nebo stereo reproduktory a v budoucnu i podporu pro 5G síť. Běží na vlastním systému Water OS vycházejícím z Androidu 9 a  kapacita baterie činí 3970 mAh. Verze se 128 GB vnitřní paměti se prodává za 1 388 eur a varianta s 256 GB za 1 539 eur.

Grafické karty a procesory

V prvních dnech se do záře reflektorů dostala také grafická karta GeForce RTX 2060 od Nvidie, nástupkyně populárního GPU střední třídy GeForce GTX 1060. Jako jeho loni představení výkonnější sourozenci RTX 2070 a 2080 nabízí podporu technologie ray tracing a dále 6 GB paměti GDDR6, rychlost paměti 14 GB/s, paměťovou propustnost 336 GB/s nebo 192bitovou sběrnici. Podle Nvidie je o 60 % výkonnější než předchůdce a rychlejší je prý i než GeForce GTX 1070 Ti. O síle karty svědčí i to, že je schopna s odpovídajícím procesorem rozjet graficky náročné FPS Battlefield V v rozlišení 1440p v 60 FPS. U nás lze novinku sehnat pod 10 tisíc Kč.

Technologický gigant také potvrdil, že chystá mobilní verzi řady RTX 2000 pro výkonné laptopy. Karty prý budou mít o polovinu vyšší výkon než jejich předchůdci. Poslední novinkou je rozšíření podpory funkce G-Sync na některé monitory, které dosud podporovaly jen technologii FreeSync.

V oblasti GPU se blýskla i společnost AMD, která na veletrhu představila první kartu vyráběnou 7nm procesem Radeon VII. Disponuje 3840 streamovacími procesory, 16 GB paměti HBM2 s 4096bitovým rozhraním a propustností 1 TB/s a podle AMD je o 25 % výkonnější než loni vydaný Radeon RX 590 a i rychlejší než současný high-end GeForce RTX 2080. Oproti minulé generaci karet řady Radeon prý nabídne o 35, resp. o 25 % vyšší výkon ve zmíněném Battlefieldu a dalším populárním titulu Fortnite. Karta vstoupí do prodeje 7. února a bude stát 699 dolarů.

Kromě toho AMD představilo druhou generaci mobilních procesorů Ryzen 3000 s výkonným GPU Vega a oznámilo, že v polovině roku dorazí třetí generace procesorů Ryzen, vyráběných 7nm procesem, a druhá generace serverového procesoru EPYC (také vyráběný 7nm procesem) s kódovým označením Rome, který je podle AMD v některých aplikacích zhruba o 15 % rychlejší než Xeon Platinum 8180 od Intelu.

Ani Intel letos na veletrhu nechyběl. Představil zde první procesor řady Ice Lake vyráběný 10nm procesem a využívající novou architekturu Sunny Cove. Do ní integroval mimo jiné podporu pro Thunderbolt 3 přes porty USB-C, Wi-Fi 6, grafický čip Gen11 s výkonem 1 teraflop nebo technologii DL Boost pro urychlení AI procesů. Procesory postavené na této platformě by měly být dostupné v polovině roku.

Televizory

Co by to bylo za CES bez nových televizorů? K nejzajímavějším „kouskům“ bezesporu patřila 4K televize LG Signature OLED TV R (65R9), která se dokáže automaticky srolovat, když se na ni nikdo nedívá.

Zaujal nás rovněž modulární televizor The Wall od Samsungu s obří úhlopříčkou 219 palců (zhruba 556 cm), který používá technologii Micro LED – tzn. displej nepoužívá podsvícení a jako obrazovka typu OLED je luminiscenční, na rozdíl od tohoto typu však používá jen červené, zelené a modré pixely, takže produkuje realistickou černou barvu a barvy jsou na něm podstatně sytější a obraz jasnější. K dispozici bude i o poznání kompaktnější verze s úhlopříčkou 75 palců (191 cm)

Dalším naším favoritem je televizor LG Z9 s rozlišením 8K a úhlopříčkou 88 palců (223 cm), který měl podle mnohých ohlasů nejlepší kvalitu obrazu. Kromě toho nabízí streamovací funkci Airplay 2 od Applu, takže je možné na něm prostřednictvím Macu či tabletu a telefonu s iOS přehrávat z knihovny iTunes hudbu, filmy nebo TV pořady.

K nepřehlédnutí byla i televize Sony Master Series Z9G, která se jako výše zmíněná chlubí rozlišením 8K (přesněji řečeno k naškálování na toto rozlišení používá pokročilý algoritmus strojového učení), má úhlopříčku 98 palců (249 cm) a je poháněna výkonným procesorem X1 Ultimate.

V neposlední řadě nás zaujala i novinka GZ2000 OLED TV z dílny Panasonicu, která dostala do vínku úhlopříčku 55 a 65 palců (140 a 249 cm), rozlišení 4K, podporu formátu HDR10+ a HDR režimu HLG Photo Mode, audio technologie Dolby Vision a Dolby Atmos a podle výrobce nabídne „bezprecedentní věrnost barev“, na jejichž kalibraci se podíleli hollywoodští odborníci.

Laptopy

Na veletrhu nechyběly ani nové výkonné laptopy nebo refreshe stávajících, doplněné o výkonné GPU od Nvidie. Jedním z takových je Razer Blade 15 Advanced, který je osazen mobilnímí verzemi grafických karet řady GeForce RTX (tedy modely RTX 2060, 2070 a 2080). Dále nabídne procesor Core i7-8750H, 16 GB RAM (rozšiřitelných až na 64 GB) nebo integraci funkce Windows Hello do webové kamery. Stroj se začne prodávat od 29. ledna a bude stát 2 299 dolarů.

Pozornost si vysloužil i laptop Asus ROG Mothership, který na veletrhu dostal přezdívku herní Microsoft Surface, protože jako stroj od Microsoftu nabídne obrazovku se stojanem a  odpojitelnou klávesnici. Na rozdíl od něj však jde o hybrid laptopu a desktopu určený náročným hráčům, nikoli o hybrid laptopu a tabletu. Do vínku dostal úhlopříčku 17,3 palců, displej s rozlišením Full HD, obnovovací frekvenci 144 Hz, podporu funkce G-Sync, a zejména špičkový procesor Core i9-8950HK, grafickou kartu RTX 2080 a v neposlední řadě až 64 GB RAM a podporu až tří SSD disků s rozhraním NVMe. Laptop bude dostupný někdy v prvním kvartálu letošního roku za zatím neuvedenou cenu.

Zajímavé laptopy také představil čínský gigant Lenovo. Jedním z nich byl Yoga S940, který pohánějí procesory Core i7 8. generace Intelu a který nabídne úhlopříčku 13,9 palců, displej s rozlišením Full HD, podporou standardu DisplayHDR a jasem 400 nitů nebo obrazovku s rozlišením 4K se standardem Dolby Vision HDR a jasem až 500 nitů, až 16 GB RAM, kapacitu SSD disku až 1 TB, infračervenou kameru s podporou funkce Windows Hello, funkci sledování pohybu očí, díky níž je možné např. přesouvat obsah na externí monitor, podporu hlasových asistentů Alexa nebo Cortana nebo vlastní AI, která dokáže např. filtrovat rušivé zvuky při videohovorech nebo automaticky uzamknout počítač při odchodu uživatele. Stroj se začne prodávat v květnu za 1 500 dolarů.

Pozornost rovněž vzbudil Huawei se svým laptopem MateBook 13, který má konkurovat MacBooku Air od Applu. Nabídne displej s rozlišením 2160×1080, poměr obrazovky k tělu 88 %, čtyřjádrové procesory Core i5 a Core i7 řady Whiskey Lake, 8 GB RAM nebo grafickou kartu GeForce MX150. Laptop, který bude dostupný v atraktivních barvách Space Gray nebo Mystic Silver, se začne prodávat 29. ledna a jeho cena bude začínat na 1 000 dolarech.

Roboti

Samozřejmě i letos na CES dorazili roboti. Velkou pozornost na sebe strhl humanoidní robot Walker od společnosti UBTech. Dokáže se přirozeně pohybovat po domácnosti, nosit předměty, otevírat dveře, přehrávat hudbu, tančit a poslouží i jako centrum chytré domácnosti. Je vybaven řadou senzorů a technologií, např. technologií na rozpoznání obličejů nebo předmětů či proprietární technologií U-SLAM pro vyhýbání se překážkám a nalezení optimální trasy v dynamickém prostředí. V tuto chvíli není jasné, kdy bude dostupný na trhu nebo kolik bude stát.

Zajímavou robotickou novinku představila firma temi. Její stejnojmenný 100 cm vysoký a 12 kg těžký robot je navržen jako inteligentní osobní asistent. Umí doprovázet uživatele po domácnosti, zdravit jej při příchodu, díky AI enginům se učit jeho preference, přehrávat hudbu a jiné audio, přijímat video hovory apod. a je vybaven bezdrátovou nabíjecí podložkou Qi pro dobíjení mobilních zařízení. Je možné jej ovládat hlasem nebo pomocí dotykového displeje s úhlopříčkou 10,1 palců. Dostupný je už nyní a stojí 1 499 dolarů.

Své „robonovinky“ měl na veletrhu i Samsung. Patřil mezi ně např. Samsung Bot Air, samoobslužný čistič vzduchu vybavený technologií pro hodnocení kvality vzduchu nebo Samsung Bot Retail, který je určen pro obchody a který je navržen jako pomocník zákazníků při nakupování. Dokáže se navigovat i prostředím přeplněným lidmi a navést zákazníka do příslušného oddělení se zbožím nebo ke konkrétnímu zboží. Je vybaven displejem, který zobrazuje detaily o obchodu a umožňuje zákazníkům si snadno a pohodlně koupit zboží. V tuto chvíli není známo, jestli jsou roboti určeni k prodeji, a jestli ano, kdy se dostanou na trh.

Z jiného soudku je robot Misty II. Jde o přibližně o 46 cm velkého robota od firmy Misty Robotics, kterou založil Ian Bernstein, tvůrce populární robotické hračky Sphero. Je navržen jako platforma pro vývojáře robotů nebo studenty programů STEM. Cílem tvůrců je demokratizovat robotický vývoj poskytnutím platformy, která je snadno pochopitelná a otevřená. Podle společnosti by mělo vyvinutí jednoduché schopnosti robota vývojářům zabrat jen kolem půl hodiny. K dostání bude v dubnu a stát 2 399 dolarů.

Auta

Na veletrhu nebyla nouze ani o zajímavá auta. Jedním z nich byl zcela jistě koncept vozu M-Byte od společnosti Byton. Jde o elektrické SUV, kterému uvnitř vévodí 48palcový dotykový displej. Měl by být dostupný ještě letos v Číně, o rok později pak v USA a jeho cena začínat na 45 000 dolarech.

Záři reflektorů si užívala i nová verze populárního elektromobilu Nissan Leaf, Nissan Leaf Plus (uváděn je i pod názvem Nissan Leaf e+ či e-Plus). Oproti staršímu modelu nabídne výkonnější elektromotor (150 kW oproti 110 kW) a také znatelně větší dojezd na jedno nabití – zhruba 364 km oproti 243 km. V Evropě bude dostupná v polovině roku a stát 45 500 eur.

Patrně nejzajímavější novinkou v této oblasti bylo představení vize elektrického chodícího auta Elevate automobilkou Hyundai. Jde o vozidlo, které by podle jejích představ mělo sloužit hlavně záchranářům a pomáhat jim dostat se tam, kam by s běžným vozem nemohli, např. do míst postižených přírodní katastrofou. Vozidlo prý bude moci fungovat jako normální auto a v případě potřeby se zvednout do výšky, čímž se natáhnou robotické nohy s pěti stupni volnosti, kterými by mělo např. překonat přes 1,5 m vysokou zeď nebo překročit stejně širokou díru a díky téměř 4,6 m širokému rozchodu noh si poradit s jakýmkoli terénem. Potenciálně převratný vůz zatím existuje jen jako koncept na papíře, takže v tuto chvíli můžeme pouze spekulovat, kdy by mohl být uveden na trh.

Ostatní

A co dalšího nás letos na CES zaujalo? Např. 1TB microSD karta od společnosti Lexar s rychlostí čtení až 95 MB/s a zápisu až 70 MB/s, nová řada chytrých reproduktorů řady Citation od firmy Harman Kardon s hlasovým asistentem Googlu, podporou multi-pokojového audia, vestavěným Chromecastem pro streamování hudby ve vysokém rozlišení nebo podporou nového bezdrátového standardu WiSA, designově atraktivní chytré hodinky Scallop 2 od společnosti Kate Spade nabízející poslední verzi systému Wear OS, GPS, voděodolnost (je možné s nimi i plavat), bezkontaktní platby, bezdrátové nabíjení, ovládání hudby nebo funkce monitorování ušlých kroků, kalorií a srdečního tepu, chytrá palubka s dotykovým displejem Mui Smart od firmy mui Lab, která dostala do vínku asistenta Googlu a dokáže zobrazovat informace jako teplota termostatu, různé textové zprávy, kalendář, čas, informace o počasí a rovněž zapínat a vypínat světla nebo měnit teplotu v pokojích a v neposlední řadě hodně pozornosti přitáhla chytrá toaleta NUMI 2.0 od firmy Kohler, který do ní zabudoval Alexu, reproduktory pro poslech hudby a komunikaci s chytrou asistentkou a také vícebarevné podsvícení pro navození správné atmosféry.