Domy vytištěné 3D tiskárnou by mohly poskytnout bydlení pro miliardu lidí bez přístřeší

Domy vytištěné na 3D tiskárně by podle startupu ICON mohly pomoci řešit naléhavou otázku bydlení, kterou se dnes musí zabývat více než miliarda lidí po celém světě. Austinská společnost své řešení představí na právě probíhající konferenci SXSW.

   Startup vyvinul metodu pro vytištění jednopatrového domu o průměrné ploše 60 m2 z cementu za pouhých 12–24 hodin, přičemž celá procedura vyjde nesrovnatelně levněji než postavení nového domu. Vytištěný model domu má obývací pokoj, koupelnu, ložnici a krytý vchod. Díky vlastní metodě tisku je možné „zkonstruovat“ dům o ploše až 74 m2 , což je asi jen o 6 m2 méně,  než kolik činí plocha průměrného bytu v New Yorku.

   Pokud vše půjde podle plánu, nejdříve bude takto „postaveno“ 100 komunitních domů v Salvadoru. Firma se za tímto účelem spojila s neziskovou organizací New Story, která se zaměřuje na řešení otázky bydlení po celém světě. Staví domy např. v obcích postižených živelnou katastrofou na Haiti nebo nejchudším obyvatelům zmíněného Salvadoru či Bolívie. Metoda tisku společnosti by mohla pomoci nejen těmto obyvatelům dostat se k bydlení.

   Podle jednoho ze zakladatelů společnosti Jasona Ballarda budou tištěné domy nejprve testovány jako kancelář, aby se vyzkoušelo jejich praktické použití. Ballard a jeho tým také do domů nainstaluje např. měřiče kvality vzduchu, dále se bude zjišťovat, jaký pach tímto způsobem vytvořený dům vydává, a zkoumány budou i další vlastnosti.

   Vytištění domu pomocí 3D tiskárny Vulcan prý vyjde jen na 10 tisíc dolarů a náklady plánuje společnost ještě o 6 tisíc dolarů snížit. Až dokončí testování materiálu a doladí design domu, přesune se i s tiskárnou do Salvadoru, kde začne se „stavěním“ prvních domů, produkujících prý minimálně odpadních látek. Ballard věří, že časem by mohl 3D tisk řešit všechny typy bydlení a že se rozšíří i na jiné kontinenty, zejména do Afriky.

 

Zdroj: theverge.com