Experti na Světovém ekonomickém fóru v Davosu: bitcoin je příliš volatilní, aby se používal jako peníze

Odborníci na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu varovali před přílišnou volatilitou bitcoinu. Míní, že z tohoto důvodu by se nejrozšířenější digitální měna neměla používat jako peníze.

Názory na bitcoin nebo kyberměny obecně však nebyl na fóru jednotný a některé významné postavy světového byznysu si jej naopak pochvalovaly. Zazněl zde však silný hlas expertů, kteří současnou podobu bitcoinu a jeho nadhodnocení odmítají a vyjadřují pochybnosti o jeho využitelnosti v reálné ekonomice. „Jsem ohromen technologií, ale zdá se mi, že ta technologie je určena pro něco jiného,“ prohlásil v průběhu panelové diskuze laureát Nobelovy ceny za ekonomii Robert J. Shiller.

Dodal, že se na bitcoin dívá jako na „zajímavý experiment“, nikoliv však na něco, co by mělo být „stálou součástí životů lidí“. Někteří prý význam bitcoinu přeceňují – podle něj by se debata měla vést spíše o dalším využitelnosti technologie, na které je postaven, tedy o blockchainu. I další kritici bitcoinu se nechali slyšet, že větší perspektivu vidí právě v této technologii. A nejsou sami – např. šéf Facebooku před několika týdny řekl, že blockchain by mohl být použit k jeho zlepšení.

Náměstkyně guvernéra Švédské národní banky Cecilia Skingsleyová byla ohledně bitcoinu také skeptická. Podle ní je příliš nestálý na to, aby byl v ekonomice používán jako platidlo. Zopakovala to, co kritizovali i jiní experti před ní, že bitcoin neuchovává hodnotu a že není stabilním prostředkem směny.

Bitcoin však na fóru našel i své zastánce. Spoluzakladatel globální venture kapitálové firmy Index Ventures SA Neil Rimer v diskusi řekl, že bitcoin je „jeden z nejodvážnějších a nejpromyšlenějších vynálezů“, které ve své kariéře viděl. Aby byl do budoucna perspektivní, je třeba jej podle jeho názoru regulovat. „Tak jako vše, co chceme, aby se stalo mainstreamem,“ dodal.

Jak jsme před několika dny informovali, bitcoin za poslední měsíc zažívá strmý pád. Ještě v polovině prosince atakovala jeho cena téměř 20 tisíc dolarů, za několik týdnů se ale během pár dní snížila na zhruba 12 tisíc dolarů a momentálně se obchoduje přibližně za 11 300 dolarů. Za prudký pokles mohlo nedávné oznámení jihokorejské vlády o tom, že chystá zákon o zákazu obchodování s digitálními měnami, i vzrůstající obavy z globální regulace.

Zdroj: independent.co.uk