Facebook a Google by měly bojovat proti dezinformacím o škodlivosti očkování, říká americký kongresman

Některé části USA, stejně jako řadu jiných států světa, trápí nečekaný problém s epidemií spalniček. K problému přispívá mimo jiné i to, že řada amerických občanů přestala věřit lékařům a podcenila důležitost očkování sebe i svých dětí. Řada z nich totiž více než odborníkům věří konspiračním teoriím a dezinformacím, jež se k nim dostávají prostřednictvím internetu.

Adan Schiff, příslušník Demokratické strany a jeden ze členů amerického Kongresu se rozhodl na problém upozornit a zaslal Marku Zuckerbergovi otevřený dopis. V něm jej žádá, aby sociální sítě Facebook a Instagram bojovaly proti obsahu, jež podobné dezinformace šíří. Obdobný dopis pak obdržel Sundar Picha ředitel společnosti Google.

V dopisech mimo jiné upozorňuje na to, že falešné informace, které získají rodiče na jejich platformách, mohou vést k tomu, že své dítě nedají očkovat. Upozornil také, že informace, které se mohou na první pohled zdát absurdní se po dostatečném opakování mohou v očích lidí změnit v pravdu.

Uvedl také, že velmi dobře dle něj postupuje YouTube, který v nedávné době omezil propojení mezi videi, které obsahují lži a zkreslené informace ohledně očkování. Uživatel se díky tomu tak snadno nedostane z jednoho videa na druhé. V červenci má navíc YouTube rozběhnout program, který bude u videí, jež se tváří jako solidní dokumenty, zveřejňovat kontextové informace (například stránky Wikipedie) jako druhý zdroj faktů.

Schiff také ve svých dopisech požádal ředitele společností Google i Facebook o informace o tom, zda přijali peníze na reklamy proti očkování. Podle některých informací dokázal Facebook tento typ reklam cílit demograficky přesně na matky malých dětí.

Podle lékařských odborníků, nesouvisí výskyt spalniček přímo s proočkovaností populace, avšak ve společenství s více neočkovanými jedinci napáchá mnohem větší škody něž tam, kde má většina lidí a především pak dětí díky očkování dostatek protilátek.

Zdroj: theverge.com