Hlasoví asistenti mají podle výzkumu schopnost analyzovat zdraví partnerského vztahu

Podle výzkumu provedeného britskou vysokou školou Imperial College Business School mají hlasoví asistenti jako Alexa nebo Googlu Home schopnost analyzovat funkčnost partnerského vztahu. Do dvou či tří let prý budou díky pokroku v AI schopné se 75% přesností předvídat pravděpodobnost jeho úspěšnosti.

K verdiktu prý virtuální společníci dospějí pomocí akustické analýzy komunikace partnerů, což zahrne vše od každodenní konverzace po hádky. Na základě toho prý budou moci poskytovat rady ohledně vztahu a to, co autoři výzkumu označují pojmem demokratizace poradenství.

Podle Aparny Sasidharanové, která se na výzkumu podílela, by AI mohla mít významný vliv na komunikační vzorce ve vztazích a přinést užitek zejména ženám v heterosexuálních vztazích. Výzkum prý naznačuje, že muži analyzují problémy přímo a fakticky, což se může hodit v každodenním životě, ve vztahu to však může vést k nastavení způsobu komunikace, který jej nebuduje ani neposiluje.

„AI dokáže zachycovat přehlédnuté narážky a přicházet s impulzy, které překlenou mezeru v emocionální inteligenci a komunikačních stylech partnerů. Rozpozná optimální způsoby, jak diskutovat o každodenních problémech a zmírňovat běžná nedorozumění na základě rozdílných priorit a vidění světa“, vysvětluje akademička.

Výzkum se také zaměřil na to, jak by technologie mohla změnit způsob, jakým se lidé seznamují. Podle Sasidharanové mění AI naše vnímání lásky a vztahů a „mohla by hrát významnou roli ve změně společenského přístupu k hledání lásky“. V této souvislosti upozornila, že se blíží on-line seznamování se „ve verzi 3.0“, které bude ve velkém využívat právě AI. Zatímco dosud prý byla využívána prakticky jen na doporučování nejvhodnějších profilů v seznamkách, dnes moderní algoritmy dokáží mimo jiné predikovat kompatibilitu partnerů nebo pomáhat při výrobě sexuální chemie.

Podle výzkumu by seznamovací profily v aplikacích nebo na webu mohly být již za šest let minulostí, protože v navazování vztahů se prý bude využívat AI v kombinaci s metodami genetického párování predikujícími sexuální chemii.

Vědci již nějakou dobu zkoumají sofistikované metody k měření sexuální přitažlivosti, kdy používají např. nositelnou elektroniku ke sledování očního kontaktu a frekvence dotyků. Výzkum předpovídá, že do deseti let bude možné měřit sexuální chemii mezi cizími lidmi, aniž se předtím potkali.

 

Zdroj: independent.co.uk