Huawei prý „pro všechny případy“ vyvíjí vlastní operační systém

Společnost Huawei má již několik let vyvíjet vlastní operační systém pro případ, že by se jednou musela vzdát Androidu. Práce na vlastním OS údajně začaly v roce 2012, kdy čínskou mobilní jedničku (a společnost ZTE) pro údajné ohrožení amerických národních zájmů vyšetřoval Kongres.

Podle deníku South China Morning Post citovaného webem endgadget.com měl společnosti vlastní OS posloužit jako záloha pro případ, že by se na základě výsledků vyšetřování musela vzdát licence na používání Androidu. Svůj systém však nevydala, protože prý nedosahuje úrovně Androidu jak z hlediska kvality systému samého, tak podpory aplikací třetích stran. Huawei existenci interně vyvíjeného OS v minulosti nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Koncept „záložního OS“ není každopádně nový a Huawei by nebyl jediným technologickým gigantem, který k takové pojistce sáhl. Samsung používá v některých telefonech stále vlastní OS Tizen (např. v low-endových smartphonech v Indii), který jinak pohání chytrá zařízení pro domácnost. Apple dlouhou dobu vyvíjel systémy OS X a macOS pro zařízení běžící na platformě Intel pro případ, že jednou bude potřebovat nahradit architekturu PowerPC na bázi RISC, což se ostatně nakonec stalo.

Minulý týden se šéf značky Honor (patřící pod Huawei) Zhao Ming na pekingské konferenci Global Mobile Internet Conference nechal slyšet, že i když společnost disponuje schopnostmi vyvinout a vydat vlastní OS, není to i s ohledem na situaci na trhu v tuto chvíli na pořadu dne. Huawei prý stále úzce spolupracuje s Googlem a má v úmyslu Android používat i nadále.

Pokud by se čínský mobilní obr přece jen rozhodl vydat v tomto směru vlastní cestou, měl by to s prosazením se velmi obtížné – Android (společně s iOS) jsou dnes na globálním trhu mobilních OS naprosto dominantními hráči a jejich tržní podíl činí 99,9 %, přičemž na Android připadá kolem 86 %.

 

Zdroj: endgadget.com, gizchina.com, macrumors.com