Maker Faire Prague nabídne více než 150 projektů

Když se řekne kutilství, většina lidí v ČR si vzpomene na sedmdesátá a osmdesátá léta, snaha o to zlepšit si životní prostředí a nahradit zboží, které v té době na trhu nebylo. Češi někdy bývají označováni za národ kutilů. Kutilství, které představí festival Maker Faire Prague je v mnoha ohledech jiné a přece stejné. Místo pil a kladiv hrají hlavní roly 3D tiskárny, pájení a počítačové programy nechybí však původní nadšení, touha něco vyrobit a zároveň se pobavit.

Jak to bude vypadat na sjezdu kutilů?

Festival Maker Faire si vybudoval dobrou pověst po celém světě a poprvé se 23. a 24. července dostane také do České republiky, konkrétně tedy na Výstaviště do Holešovic. Své výtvory zde předvede více než 150 tvůrců z různých oborů. Návštěvníci uvidí největší vzduchové dělo na světě, obří panoramatickou fotografii Prahy, mluvící roboty, drony, možnosti současných 3D tiskáren. Na programu bude také řada kreativních workshopů, při kterých si budou moc malí i velcí stavět a progrmovat jednoduché roboty nebo stavět dřevěné formule. Na své si přijdou i milovníci netradiční gastronomie.

Festival Maker Faire je ve svém formátu nekomerční akcí, která slouží k setkávání celé komunity novodobých kutilů a podporuje vytváření vazeb mezi nimi. Své aktivity budou vystavovat jednotlivci, zájmová sdružení i studentské spolky. Hlavní myšlenkou festivalu je podpora kreativity a chuti tvořit.

„Na festivalu se představí nejen jednotliví makeři, ale i otevřené dílny všeho druhu, kde se makeři sdružují.  Jsou to takové veřejné knihovny materiálů a nástrojů, kde se každý může naučit různé dovednosti, inspirovat se na workshopech, vyzkoušet nové věci a potkat lidi s podobnými zájmy,” říká ředitelka festivalu Denisa Kera. Programový ředitel Jiří Zemánek k tomu dodává: „Maker Faire Prague bude taková obří dílna a jarmark prototypů, kde nabídneme přes 150 projektů k vidění a vyzkoušení, přes 20 tvořivých workshopů pro děti a dospělé, 4 hackathony a spoustu zajímavých prezentací a vystoupení. Chceme propojit tvořivé lidi z různých oborů a generací a ukázat kreativitu ve vzdělávání, vědě i podnikáni.”

Co organizátoři chystají?

K vidění toho bude skutečně mnoho, podívejme se alespoň na některé projekty, které přislíbily svou účast.

  • Projekt Talentcentrum Laborky.cz vznikl při gymnáziu ve Slaném a má za cíl popularizaci fyziky, chemie a vědy obecně přiveze na festival největší vzduchové dělo, které dokáže nasměrovat silný poryv větru až na vzdálenost sto metrů.
  • Iniciativa IoT laboratoř představí mluvícího TJ robota, kterého lze programovat a učit se na něm základy umělé inteligence a principy strojového učení. Skupiny PORG robotics, Robici a Robodoupě předvedou své roboty z různých soutěží, kteří dokáží hrát fotbal nebo servírovat kečup. Návštěvníci si také budou moci roboty samy programovat.
  • Chybět určitě nebude ani 3D tisk ve všech podobách. Tisknout se budou přesné modely historických památek, lidských kostí, cosplayové superhrdinské propriety, figurky pro stolní hry nebo funkční modely letadel nebo ponorek. Gastronomickou specialitou je potom 3D tisk pomocí čokolády.
  • Dopravu budou reprezentovat elektrické koloběžky, které si budou moci návštěvníci vytvořit. Jezdit se bude také na speciální tříkolce pro dospělé a na vysokých kolech ze sbírek Národního technického muzea. Své místo v této kategorii najde i elektrická formule eForce FEE Prague, kterou zkonstruovali studenti pražského ČVUT.
  • Vypouštět se budou meteorologické balony, vzducholodě a satelity všeho druhu, které připravili radioamatéři z celé republiky.
  • Společnost Fujitsu přiveze unikátní 360° panoramatickou fotografii Prahy o průměru 20 metrů s rozlišením 500 gigapixelů. Ta bude kromě své fyzické podoby dostupná i jako model pro VR.
  • Dále bude možné vyzkoušet si pájení a programování všech možných strojů, k nahlédnutí budou originální zařízení spojená s IoT. Své místo na festivalu budou mít také vzdělávací a popularizační projekty.
  • Specifické místo bude mít Muzeum kutilství, které ukáže pohled do historie a nabídne to nejzajímavější, co se v kutilském světě v ČR podařilo dosud vytvořit. Součástí expozice budou i kutislké projekty, které recyklují staré přístroje a součástky a vytváří z nich nové projekty.

Festival Maker Faire pochází původně ze San Francisca, kde jej poprvé organizoval časopis Make. V dnešní době má podobu sítě eventů po celém světě. Jen v loňském roce jich proběhlo 221 a navštívilo je přes 1,5 milionu lidí. Na Prague Maker Faire festivalu, který má podporu světového výrobce 3D tiskáren PRUSA Research, očekávají organizátoři účast kolem 5 000 návštěvníků. Lístky jsou již v prodeji a prvních tisíc zájemců je získá za zvýhodněnou cenu.

Fotogalerie: