NASA poprvé využije pro svůj výzkum soukromou družici

Na konci ledna zahájí NASA v rámci svého vesmírného programu novou misi, jejíž cílem je lepší porozumění tzv. vesmírnému počasí. Tento pojem sdružuje meteorologické děje, které se odehrávají v horních vrstvách naší atmosféry. Tento projekt je unikátní především v tom, že vůbec poprvé bude NASA své měření provádět pomocí komerční družice.

Sonda, kterou bude pro tento projekt použita je SES-14, která je postavená a řízená operátorem SES v Lucembursku. Ta by se měla vydat koncem ledna na oběžnou dráhu a létat kolem Země ve výšce zhruba 34 000 kilometrů. Součástí její výbavy bude také přístroj GOLD, který bude shromažďovat data o oblasti, kde se stýká zemská atmosféra s vesmírem. Oblast průzkumu, je známá téže, jako ionosféra je pás mezi 50 a 1000 kilometry kolem Země.

Právě v této oblasti se objevují zajímavé jevy, které s v nižších částech atmosféry nevyskytují, jako například bombardování částic proudících ze Slunce. Jsou zde také častější bouře a hurikány. Jejich sledováním se lze poučit o chování podobného počasí v nižších vrstvách atmosféry.

Další mise ICON, která bude na GOLD navazovat využije NASA jiný satelit, který poletí po nižší oběžné dráze a bude se hlouběji zkoumat jevy, které GOLD objevil a zkoumal z výšky. Data z obou družic se budou vzájemně doplňovat.

Jeden z hlavních výzkumných úkolů programu GOLD bude zjistit, jakým způsobem interaguje Slunce, respektive jeho záření s ionosférou. Jde hlavně o mechanismy, kterými nás atmosféra chrání před škodlivými druhy slunečního záření, které dokáže pohltit a přeměnit. Protože množství záření není pořád stejné a mění se v čase, ovlivňuje různým způsobem jevy v ionosféře. Sluneční boře by také mohly mít vliv na chování družic a satelitů, kterých je na oběžné dráze stále více a dnešní technika je na nich stále více závislá.

Zdroj: theverge.com