Nový algoritmus Google dokáže předpovědět srdeční problémy z očí pacienta

Jedním z praktických oborů využití zpracování obrazu pomocí umělé inteligence je nepochybně lékařství. Před časem jsem vás informovali o aplikaci, která dokáže z očí vyčíst některé druhy rakoviny.  Zajímavý je také projekt promítání rentgenových snímků přímo na tělo pacienta. Do oblasti medicíny nahlíží i společnost Google, respektive její dceřiná společnost Verily. Ta nyní přichází se zajímavým využitím AI při zpracování obrazu v oblasti kardiovaskulárních onemocnění.

Jedná se o nový způsob jak jednoduchým skenem zadní části pacientova oka zjistit řadu informací, včetně věku, krevního tlaku nebo toho jestli se jedná nebo nejedná o kuřáka. To může pomoci mimo jiné v určení potencionálního rizika srdeční příhody. Výhodou této analýzy je, že nevyžaduje krevní test a je tedy rychlejší a efektivnější než dosud používané metody.

Novou metodu nyní čekají důkladné lékařské komparativní testy, které ukážou její přesnost. Teprve když v těchto testech uspěje, bude moci být využita v lékařské praxi. Odborné veřejnosti ji představil článek v časopise Nature Biomedical Engineering. Odborníci z lékařského prostředí, kteří se zabývají možností využití strojového učení v lékařské praxi, projekt Googlu uznávají. Za přínosnou považují možnost využít jeden snímek pro zisku většího množství dat.

Algoritmus Googlu využil k učení datové sady více než 300 000 pacientů. Metoda strojového učení byla doplněna použitím neuronových sítí. Zadní stěnu oka, která je plná žil využívají lékaři k diagnózám už delší dobu, doposud je však museli její snímky zdlouhavě studovat zkušení odborníci za pomoci mikroskopu.

Algoritmus, který společnost Verily vyvinula je zajímavý v tom, že se při jeho tvorbě podařilo dosáhnout nových objevů v oblasti diagnostiky, nikoli jen převáděním známých postupů do počítačového zpracování.

Zdroj: nature.com