„Věda nezná hranice“ říká Google a otevírá AI laboratoř v Číně

Umělá inteligence je jedním z nejžhavějších trendů současnosti a mnoho technologických firem ji vidí jako svou prioritu. To je pochopitelně doprovázeno konkurenčním bojem a snahou získat nad svými konkurenty výhodu. Zároveň se však více než o jednotlivá patentová řešení v dané oblasti jedná o posun vědění celého lidstva. V rámci toho dnes společnost Google oznámila, že hodlá otevřít technologickou laboratoř zaměřenou na umělou inteligenci v Číně.

Záměr tohoto projektu je jasný, získat co nejvíce talentovaných pracovníků. Podobné laboratoře má Google v New Yorku, Torontu, Londýně a Curychu. Nově vznikající Čínská je první svého druhu v celé Asii. Podle agentury Bloomberg bude centrum Google AI China Center tvořit malá skupina výzkumných pracovníků podporovaná stovkami tamních inženýrů. Jedním z vedoucích pracovníků celého projektu bude Fei-Fei Li, který je zkušeným veteránem v oblasti AI a Cloudových služeb.

Zajímavé je, že Google buduje své zařízení právě v Číně, ačkoliv jeho služby jsou na jejím území běžným lidem nepřístupné. Je tedy možné, že dojde k paradoxním situacím, kdy zaměstnanec Googlu nebude vyhledávač Google nebo Gmail sám používat.

Laboratoř bude kromě samotného výzkumu podporovat také rozvoj počítačové vzdělanosti a v regionu, bude financovat studijní programy a pořádat konference o AI. Cílem je mimo jiné navázat spolupráci s čínskou vývojářskou AI komunitou.

Postup Googlu je také reakce na zpřísňující se imigrační politiku USA. Ta zabraňuje mnoha talentovaným odborníkům pracovat pro špičkové americké firmy, protože je pro ně a jejich rodiny přijímací proces příliš složitý a zdlouhavý. Takhle budou moc pracovat ze své vlasti a známého prostředí.

Google bude v Číně muset čelit silné konkurenci v podobě firem jako Tencent, Baidu a Alibaba, které v současnosti vývoj AI štědře financují. Podle odborných analýz hrozí USA, že za asijskými státy v oboru AI zaostane, což Google nechce dopustit.

Fei-Fei Li situaci výstižně shrnuje na svém blogu: „Věřím, že AI a její výhody nemají hranice. Ať už je objev učiněný v Silicon Valley, Pekingu nebo kdekoli jinde, má potenciál zlepšit život každého člověka na planetě. AI je nový obor a je důležité najít dostatek talentovaných lidí, kteří se mu budou věnovat.“

Zdroj: bbc.com theverge.com