Podle výzkumu budou děti v budoucnu pod větším vlivem robotů

Podle výzkumu provedeného na University of Plymouth je pravděpodobné, že příští generace dětí bude více ovlivněna roboty. Autoři v této souvislosti vyzývají společnosti vyvíjející roboty, aby do nich zabudovávali pojistky pro ochranu dětí.

Účastníci výzkumu měli vyplnit jednoduchý test známý pod názvem Aschův experiment nebo test konformity, v rámci nějž je třeba najít dvě čáry o stejné délce. Test v minulých letech zjistil, že lidé mají tendenci souhlasit se svými vrstevníky, i když individuálně odpovídali jinak.

V tomto případě zastupovali vrstevníky roboti. Když se děti vě věku od 7–9 let ocitli v testovací místnosti samy, jejich průměrné skóre bylo 87 %. Když se k nim však připojili roboti, skóre dětí kleslo na 75 %. Ze špatných odpovědí se 74 % shodovalo s těmi „robotickými“.

„Lidé se často řídí názory jiných a již dlouhou dobu víme, že je těžké ubránit se přebírání názorů lidí kolem nás. Říkáme tomu konformita,“ řekl pro BBC vedoucí výzkumu profesor robotiky Tony Belpaeme. Jeho tým prý v souvislosti s boomem inteligentních robotů v posledních letech zajímalo, jestli jsou lidé konformní i vůči nim. Podle něj výsledky testu ukazují, že zatímco dospělí své odpovědi robotům nepřizpůsobují, děti ano.

Jak dodal, názorová „příchylnost“ dětí k robotům vyvolává závažné otázky typu „co kdyby domácí roboti např. navrhli, jaké produkty si koupit nebo co si myslet“? Závěr výzkumu tedy zní, že pokud se nic nezmění, děti budou nejspíše stále více podléhat sociálnímu tlaku robotů, kdežto dospělí tomuto tlaku zcela jistě odolají.

Profesor Noel Sharkey, předseda nadace Foundation for Responsible Robotics, o výzkumu prohlásil, že „posiluje obavy ohledně rizik vyplývajících z interakce robot–dítě“. Zároveň poznamenal, že v testu chyběl důležitý prvek, a to testování dětí hlasem z počítače. Takto prý nemůžeme poznat, jestli má zjištěný efekt konformity něco společného s roboty nebo jen s hlasy přes ně přehrávanými.

 

Zdroj: bbc.com