První jeřábový hák vytvořený metodou 3D tisku byl vyrobený v ČR

3D tisk je jednou z technologií budoucnosti. Řada odborníků předpokládá, že tato technologie najde dříve či později řadu uplatnění v mnoha oblastech lidského života – od vytištění potřeb pro domácnost až po tisk celých budov. V současnosti se toto odvětví rozvíjí, téměř neustále se testuje, co díky němu odborníci se současnými možnostmi zvládnou. V nedávné době zaznamenala v oblasti průmyslového 3D tisku velký úspěch česká pobočka společnosti Huisman, neboť se jí jako první na světě podařilo vytisknout funkční jeřábový hák, který prošel všemi zátěžovými testy.

Velké jeřábové háky jsou velmi specifickými díly, protože vyžadují značnou pevnost a především specifické tvary. Nikdy jich přitom není potřeba vyrobit velké množství, a proto se téměř vždy jedná o zakázkovou výrobu, která je velmi nákladná. Až doposud byly firmy odkázány na subdodavatele, kteří pro ně háky vykovávali. Nyní se však za přispění českých odborníků podařilo vytvořit postup, jak takový hák vyrobit metodou 3D tisku, která je méně pracná a nákladná.

Výrobní proces probíhá postupným, velmi přesným navařováním, při kterém jsou v každém okamžiku k dispozici technické záznamy, které mohou pomoci v následných materiálových a pevnostních zkouškách.

První vytištěný hák má rozměry 70 x 50 x 10 cm a hmotnost 90 kg. Byl úspěšně otestován pro bezpečnou přepravu až 80 tun materiálu. Hák vznikal v českém závodě po dobu dvou měsíců a na jeho výrobu byl použitý robot Panasonic využívající svářecí technologii MAG (metal activ gas). Hák byl vyroben za 23 hodin a 4 minuty čistého času.

Po prvním otestovaném výrobku bude společnost Huisman usilovat o další vylepšování výrobního procesu a také o rozšíření portfolia tištěných komponentů.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Huisman