Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: Doro 8040 – pro vaše (pra)rodiče to nejlepší

6.6

Vzhled

7.0/10

Hardware

5.0/10

Software

9.0/10

Display

5.0/10

Funkce

7.0/10

Plusy

  • Nízká cena
  • Dobré zpracování
  • Hlasitost reproduktoru

Mínusy

  • Trošku pomalejší
  • 2GB RAM

 

V dnešní recenzi se blíže podíváme na smartphone Doro 8040, který se běžným telefonům poněkud vymyká – je totiž určen primárně pro seniory. Vyrobila jej švédská společnost Doro, která se svými produkty z oblasti telekomunikací a spotřební elektroniky zaměřuje právě na seniorskou generaci. Námi testovaný model ukázal, že takové smartphony mají v dnešní době smysl – umí vše potřebné jako běžný telefon, jeho ovládání je srozumitelné a přidává některé zajímavé speciální funkce navíc. Pojďme si jej tedy podrobněji představit.

  

Obsah balení a zpracování telefonu

   Telefon se dodává v bílo-zelené kartónové krabičce, do níž výrobce kromě smartphonu uložil stručný návod k použití v několika jazycích, několik prospektů s nabídkou příslušenství a softwarem My Doro Manager (resp. jak jej spustit; k aplikaci se dostaneme později), USB kabel, nabíječku, sluchátka a nabíjecí stojan (do nějž se telefon vkládá naležato).

   Zpracování smartphonu působí na první pohled bytelně. I když je vyroben z plastu, části přístroje do sebe zapadají bezchybně a nikde nic nevrže. Na úkor toho se však trochu hůře snímá zadní kryt. Na horní hraně najdeme zapínací tlačítko a výstup pro 3,5mm sluchátkový jack, na levém boku kolébku hlasitosti a na pravém tlačítko pro vyvolání fotoaparátu (musí se však krátce podržet, prosté stisknutí nefunguje), Micro-USB konektor a kontakty, přes něž se přístroj ve stojanu nabíjí. Po designové stránce telefon nijak nevyčnívá, osvěžuje jej snad jen decentní zaoblení horní a dolní hrany a rohů.

   Ve spodní části přední strany si našla místo trojice kontextových androidových tlačítek, která jsou ovšem na rozdíl od běžných smartphonů podstatně větší a hlavně mechanická, aby co nejvíce usnadnila ovládání. Tlačítko Domů je největší a pro větší přesnost navíc vykrojené a lze s ním telefon i odemykat. Zadní straně dominuje čočka fotoaparátu, přisvětlovací dioda a užitečné tlačítko nouzového volání (prostřednictvím něj lze např. i vybranému kontaktu poslat zprávu s aktuální polohou). Všechna fyzická tlačítka mají dostatečně hluboký a hlasitý stisk, což hodnotíme také jako plus.

   Smartphone má ale jisté rezervy v tom, jak padne do ruky – má totiž jistou tendenci z ní sklouzávat. Je to kvůli hladkým zádům i bokům, kde není ani náznak jakéhokoli vroubkování. Záda se navíc snadno upatlají, takže zde jednoznačně doporučíme pouzdro.

 

Displej, chod a ovládání

   IPS obrazovka s tradičním (širokoúhlým) poměrem stran má úhlopříčku 5 palců a HD rozlišení (1280×720). Kvalita displeje je nadprůměrná, nižší rozlišení na něm není téměř poznat a vše je dostatečně ostré. Pozorovací úhly jsou dobré, nedochází k žádným deformacím barev a čitelnost je na solidní úrovni, a to i na slunci. Automatická regulace jasu by však někdy potřebovala fungovat rychleji a za běžných okolností nechává obrazovku spíše tmavší. My jsme kvůli tomu automatickou regulaci vypnuli a nastavili jas ručně. Podání barev je díky IPS technologii obstojné, obrazu by nicméně slušel vyšší kontrast a sytost. Musíme však mít na paměti, komu je smartphone určen, a celkově displej svou funkci plní dostatečně. Pochvalu si zaslouží reakce na dotyk, v průběhu testování se nám ani jednou nestalo, že by displej dotyk nezaznamenal. Potěší i silná vibrační odezva, což vzhledem k zaměření smartphonu není nepodstatné.

   Telefon běží na čipu MediaTek MT6738 a je vybaven 2 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti. To odpovídá budgetovým hardwarovým specifikacím, na chodu zařízení to však není prakticky znát. Telefon „šlape“ svižně, nezadrhává se, nicméně aplikace náročnější na paměť instalovat nedoporučujeme, zde se pomalejší čip přece jen začne projevovat. Jisté zadrhávání jsme zaznamenali i u prohlížení fotografií. To však potenciální uživatele nemusí vůbec trápit, smartphone není zaměřen na trhání výkonnostních rekordů, nýbrž na intuitivní a co nejsnadnější ovládání. A v tomto případě si vede více než dobře – položky v menu jsou dostatečně velké (v nastavení si je lze v případě potřeby ještě zvětšit) a potvrzovací volby stejně tak.

Systém telefonu je postaven na Androidu 7.0 Nougat. Díky proprietární grafické nadstavbě je možné telefon provozovat kromě standardního i ve zjednodušeném módu a v obou se uživatel neztratí. V jednoduchém režimu je navigace ještě srozumitelnější a využívá několika „všeříkajících“ menu, které uživatele dovedou přesně tam, kam potřebuje. Smartphone také sleduje, jaké nejčastější aplikace uživatel používá – stačí přejet prstem nahoru a zobrazí se příslušný seznam. Na další obrazovce je k dispozici menu Rychlá akce pro prohlížení nejnovějších oznámení a konfiguraci nouzového tlačítka. Pomocí této obrazovky je rovněž možné přidávat na plochu widgety. Ta má na rozdíl od jiných menu malé ikony a popisy, takže pro některé uživatele může být problém odtud něco nastavovat.

   Jinak je ale vše přehledné a maximálně pochopitelné, telefon není zahlcen zbytečnými aplikacemi, takže každou chvíli na uživatele nevyskakují nová oznámení o aktualizacích apod. Nesmíme zapomenout ani na bezproblémové psaní na klávesnici bez postřehnutelné prodlevy. Před psaním je navíc možné si zvolit, jestli k napsání použijeme klávesnici či hlas. Za ovládání a prakticky bezproblémový provoz tedy smartphonu dáváme velké plus.

 

Aplikace  My Doro Manager a Doro Connect & Care    

   Speciální zmínku si zaslouží internetová aplikace My Doro Manager, která umožňuje ovládat telefon na dálku a měnit i jeho nastavení. Prostřednictvím ní je možné nejen do telefonu na dálku nahrávat fotografie či videa, ale také upravovat kontakty, přidávat do kalendáře nové události, měnit nastavení jasu, vyzváněcí tóny apod. Funkce aplikace využijí zejména blízké osoby seniorů, které jim tímto způsobem mohou v případě potřeby pomoci.

   Kromě toho je k dispozici i související služba Doro Connect & Care, pomocí níž je možné kolem uživatele vytvořit síť (rodinných) pomocníků, kteří mohou reagovat na jeho různé žádosti, lokalizovat jeho polohu, reagovat na spuštění nouzového tlačítka, nastavovat si a sledovat sdílené připomínky důležitých událostí apod. I odsud lze nastavovat např. jas či hlasitost telefonu, která je mimochodem vynikající a slyšet hlas v reproduktoru by neměli mít problém ani uživatelé s horším sluchem (je možnost nastavit si i zvukový režim HAC pro fungování s naslouchátky).

                                           

Fotoaparát, konektivita a baterie  

   Součástí výbavy je také fotoaparát s rozlišením 8 MPx a přední 2MPx snímač. Za dobrých světelných podmínek pořizuje použitelné snímky, za horších výrazně přibývá šumu a fotografie rychle ztrácejí detaily a celkovou kvalitu, čemuž příliš nepomáhá ani slabší a pomalejší blesk. Je evidentní, že fotoaparát slouží pouze jako doplňková funkce, na běžné momentky však stačí. Co se týče konektivity, telefon nijak nevyčnívá z řady ostatních smartphonů – dostal do vínku Wi-Fi (s podporou 5GHz pásma), LTE a Bluetooth 4.0 a nechybějí ani moduly pro určení polohy GPS a GLONASS. Ve výbavě naopak nehledejme čtečku otisků prstů, v telefonu tohoto druhu není potřeba.

   Baterie má kapacitu 2920 mAh a při minimálním používání vydrží i několik dní. Vzhledem k tomu, že smartphone není určen k multimediálnímu využití, ale zejména k volání a psaní zpráv, vydrží i při větším provozu kolem dvou dnů. Z nuly na maximum se telefon nabije přibližně za dvě a půl hodiny.

 

Závěr: i přes drobné nedostatky doporučujeme

    Co říci závěrem? Doro 8040 splnil s ohledem na cílovou skupinu naše očekávání. Má všechny funkce, kterými disponuje budgetový telefon, a nabízí i dobré zpracování, solidní displej, více než dostatečnou hlasitost reproduktoru, zcela srozumitelné ovládání, skutečně užitečný software, v drtivé většině případů bezproblémový chod a navrch přidává praktický nabíjecí stojan.

   Nevýhody se nehledají snadno, protože žádné vážné jsme vlastně nenašli. Menšími nedostatky jsou poněkud klouzavější záda telefonu a displej, který by „snesl“ více živosti a jasu. Fotoaparát je v lepším případě jen průměrný, nicméně to je opravdu jen malá vada na kráse. Největším problémem není zařízení jako takové, ale jeho cena – smartphone se totiž prodává za cenu od zhruba 5 500 Kč. Doporučujeme jej tedy jako dárek pro rodiče nebo prarodiče (případně zrakově nebo sluchově postižené osoby), kterým pomůžete zbavit se strachu z chytrého telefonu a navíc jim budete díky unikátnímu softwaru ještě blíže.    

 

Fotogalerie: