Recenze: Samsung A8 – vysoký výkon loňského roku

7.6

Vzhled

7.0/10

Hardware

6.0/10

Software

8.0/10

Fotoaparát

8.0/10

Ergonomie

9.0/10

Plusy

  • Design
  • Dílenské zpracování
  • Výkon

Mínusy

  • Chybí dvojitý fotoaparát

 

Mobilní divize společnosti Samsung má svůj pevně stanovený kalendář. Její fanoušci vědí, že vlajkové modely a často také nejvýkonnější telefony své doby mohou očekávat na konci zimy v rámci veletrhu MWC. Tak se stalo i v letošním roce – všichni nyní vzhlíží k novému modelu Galaxy S9. Těsně před koncem roku se však objevil jiný velmi zajímavý přístroj od Samsungu, o kterém bychom mohli říct, že uzavírá loňskou sezónu a nabízí to nejlepší z ní v balíčku střední třídy. Je jím Samsung Galaxy A8 2018, který vám představíme v naší recenzi.

 

Balení a první dojem

Krabice s telefonem Galaxy A8 je na první pohled menší a méně okázalejší než v případě vlajkové lodi Galaxy S8. Má bílou barvu a jednoduchý design, jemuž dominuje modře napsané A8. Ani obsah krabice není tak exkluzivní jako u vlajkových lodí, kromě telefonu zde nalezneme jen návod, základní špuntová sluchátka (jejichž zvuk je však dobrý), USB-C kabel a nabíječku, která je stejná jako u Galaxy S9 a dokáže telefon nabít velmi rychle.

Samotný telefon působí na první pohled o něco robustněji než S8, avšak je to dáno především tím, že nemá displej splývající přes okraje. Při pohledu na parametry se oba telefony liší jen nepatrně a jsou i přibližně stejně těžké.

Přední část telefonu A8 zabírá z 75,6 procent displej, o kterém bude řeč později. Kolem něj jsou patrné miniaturní rámečky, ve kterých je v horní části usazena dvojitá kamera, notifikační dioda a výdech reproduktoru. Hardwarová tlačítka na přední straně telefon nemá a chybí i část displeje citlivá na silnější dotyk, která u S8 simulovala tlačítko v displeji. Na bocích je vypínací tlačítko a výdech malého reproduktoru. Na levé straně (tak jak je u Samsungu zvykem) je kolébka hlasitosti. Asistent Bixby tentokrát soukromé tlačítko nedostal. Spodní hrana telefonu v sobě má konektor, jack (3,5mm), USB-C. Podobně jako u S8 je tělo prachu- a voděvzdorné, takže se telefonu jen tak něco nestane.

Na zadní straně telefonu se kromě fotoaparátu a blesku nachází také čtečku otisků prstů, která je umístěna v ose telefonu. Díky tomu je snadno dostupná – na objektiv fotoaparátu si nesáhnete tak často jako v případě modelu S8. Zde je vidět, že Samsung vyslyšel přání zákazníků, pro které byla čtečka otisků prstů vedle objektivu jednou z mála vad na kráse Galaxy S8.

Do ruky telefon padne velmi dobře a lze jej bez problémů ovládat jednou rukou. Tomu paradoxně trochu pomohla skutečnost, že displej nepřesahuje okraje přední strany a telefon lze tak v dlani chytit pevněji, bez obav, že byste aktivovali něco na displeji. Pohodlí dodává i zachování poměru displeje 18:9, takže má telefon oproti konkurenci trochu protáhlejší tvar. Do horní části je těžké palcem dosáhnout, ale spodní část, kde je obvykle umístěna klávesnice, je mnohem dostupnější.

 

Hardwarová výbava

Samsung A8 patří do kategorie telefonů vyšší střední třídy, přesto však nechá částí výbavy majitele nahlédnout do světa luxusu kategorie nejvyšší.

Pokud bychom vycházeli z předpokladu, že A8 je levnější verzí S8, projeví se jejich rozdíl především v procesoru. U Galaxy A8 je použitý Exynos 7885 s osmi jádry, který je o poznání méně výkonný než Exynos 8895 použitý u S8. Podle výsledků benchmarkových testů je dokonce pomalejší než Exynos 8890 použitý u předloňské vlajkové lodi Galaxy S7. Přesto nemá telefon problém s jakoukoliv současnou aplikací ani s multitaskingem, kdy je spuštěno více aplikací najednou. Procesor je doplněn 4 GB operační paměti RAM, což je dostačující.

Velkým kladem telefonu je displej. O některých jeho parametrech jsme již mluvili v rámci kapitoly vzhledu, nyní se na něj podíváme podrobněji. Velmi dobrou zprávou je, že se jedná o displej typu Super AMOLED, tedy stejný, jaký je používán u Galaxy S8 a vlastně i S9. Jeho rozlišení je 2 220 × 1 080, oproti S8 je o něco nižší, a to díky tomu, že displej telefonu nepřesahuje okraje. Vynikající pozorovací úhly i podání barev zůstaly zachovány.

Díky vysoké kvalitě obrazu nemá telefon problém s virtuální realitou. Vyzkoušeli jsme jeho možnosti v kombinaci s brýlemi Samsung Gear VR. Telefon neměl problémy ani s výkonem, obraz byl plynulý a vypadal velmi hezky.

Ze Samsungu S8 zůstala A8 možnost odemykání telefonu za pomoci rozpoznání obličeje. To funguje bez problémů velmi rychle a spolehlivě. Stačí pouze zmáčknout probouzecí tlačítko telefonu a podívat se na něj. Chybí naopak možnost čtení oční sítnice, kterou nabízí pouze nejvyšší řada telefonů od Samsungu.

Po stránce konektivity není telefonu co vytknout. Spolupracuje se všemi LTE pásmy dostupnými v České republice, má podporu dvoupásmového Wi-Fi připojení a Bluetooth ve verzi 5.0. Nechybí ani NFC připojení.

 

Operační systém a softwarová výbava

Systém telefonu je založen na starší verzi operačního systému 7.1.1. Nougat, na novější Oreo si musíme ještě počkat. Nad jádrem operačního systému běží Samsung Experience 8.5. Na něj jsme u telefonů Samsung zvyklí, a ačkoli mění základní prostředí Androidu velmi radikálně, rychle se jeho ovládání a možnosti dostanou do krve.

Z domovské obrazovky se lze velmi rychle dostat do prostředí asistenta Bixbyho (přetažením po displeji zprava doleva). Přetažením odspoda nahoru se otevře menu se všemi aplikacemi instalovanými v telefonu, které má možnost vytváření adresářů pro větší přehlednost při vyšším počtu aplikací. Chybí přístup k menu rychlých zástupců aplikací a kontaktů na okraji. Ty telefon logicky nemá, protože mu chybí displej přetažený přes okraj.

Systém telefonu nabízí bohaté možností nastavení, jak je u Samsungu zvykem. Potěší například možnost vytvoření zabezpečené složky pro ukládání citlivých dat a aplikací, do které nemá přístup nikdo jiný než majitel telefonu. Díky filtru modrého světla je možné přímo v systému telefonu utlumit agresivní bílé světlo z něhož by bolely oči. Nechybí ani možnost režimu ovládání jednou rukou, který zmenší prostředí a posune jej k pravému dolnímu rohu. Tuto funkci ocení především uživatelé s menšími dlaněmi. Možnost změny rozlišení, kterou měl telefon S8, tady bohužel nenajdeme.

Programová výbava je poměrně bohatá. Samsung má velké množství aplikací speciálně určených pro své telefony. K nim se lze snadno dostat prostřednictvím rozhraní obchodu Samsung. Nechybí ani základní výbava aplikacemi Microsoft Office. Telefon však bohužel nepodporuje připojení k dokovací stanici DeX, a tak u A8 poslouží spíše k prohlížení souborů než k jejich úpravě.

Co naopak systému zůstalo, je možnost otevření dvou oken na jedné obrazovce. S rozhraním dvou aplikací lze posouvat nahoru a dolů, a dát tak jedné z aplikací větší množství prostoru. Možnost vytvoření okna s aplikací, kterou měla S8, chybí, ale vzhledem k možnosti rozdělení obrazovky to není citelná ztráta.

Typickým rysem systému Samsung Experience je režim Always On Display, který umožňuje přidání rychlého zástupce nebo denního programu přímo na zamykací obrazovku. Díky tomu je aplikace velmi rychle přístupná v jakémkoli momentu.

 

Fotoaparát a záznam videa

Jak jsme již zmínili v kapitole balení a první dojem, má Samsung A8 hlavní fotoaparát s jedním objektivem. Ten má vynikající světelnost f/1,7 a rozlišení 16 megapixelů. Za denního světla fotí telefon velmi hezky, s ubývajícím osvětlením mu však ani jeho dobrá světelnost nepomůže. Také chybí autofocus a stabilizace obrazu. Jediným příslušenstvím fotoaparátu je přisvětlovací LED dioda.

Do rozhraní fotoaparátu se dá dostat ze základního menu nebo dvojitým stiskem zapínacího tlačítka. Prostředí fotoaparátu je jednoduché a intuitivní, nabízí několik základních režimů a možnost stažení dalších, podle potřeby uživatele. To je velmi dobré řešení, díky kterému je systém přehledný a zároveň nabídne možnost přesného nastavení pro každého.

Vlastní režim fotoaparátu má virtuální asistent Bixby a nazývá se Bixby Vision. Díky němu dokáže telefon určovat, co aktuálně fotoaparát snímá, nebo třeba určit jízdní řády či otevírací hodiny restaurace nebo obchodu.

Fotky telefonu mají dobrou kvalitu i kresbu, jak je u Samsungu zvykem. Zároveň však fotoaparát ničím vyloženě nenadchne. Je vidět, že Samsung u modelu A8 na fotoaparátu nestaví.

Nahrávání videa má také A8 pouze na nejnutnější úrovni. Maximální rozlišení videozáznamu je Full HD. U videa se projeví chybějící stabilizace ještě více než u fotoaparátu. Režim zpomaleného snímání byste také hledali marně.

 

Závěr

Samsungu se podařilo přinést na trh velmi kvalitní telefon střední třídy s řadou přesahů do třídy nejvyšší. Na Galaxy A8 oceňujeme především design a poctivé zpracování. Telefon je radost vzít do ruky a ovládat jej. Jeho tvůrci sází především na kvalitní AMOLED displej s vysokým rozlišením. V recenzi jsme ho téměř neustále porovnávali s velmi povedeným Galaxy S8 a ukazuje, že ve výbavě i výkonu dělí oba přístroje jedna třída. Především fotoaparát by mohl být lepší a výkon procesoru vyšší.

Bude zajímavé sledovat cenový vývoj. V současnosti se cena A8 pohybuje na českém trhu kolem 13 000 Kč, což je na telefon střední třídy hodně. Galaxy S8 nyní stojí 17990 Kč, což je o 5000 Kč víc, avšak společnost Samsung často nabízí odkup staré telefonu formou cashbacku. Akce tohoto typu může rozdíl v cenách snížit i na 2000 Kč, a v takovém případě se jednoznačně vyplatí sáhnout po loňské vlajkové lodi.

 

Fotogalerie