Recenze: Samsung Galaxy A7 – fotomobil se širokým záběrem

8.2

Vzhled

8.0/10

Hardware

7.0/10

Software

8.0/10

Fotoaparát

9.0/10

Ergonomie

9.0/10

Plusy

  • Trojice fotoaparátů
  • Kvalitní displej
  • Dobrá ergonomie

Mínusy

  • Občas problém se čtečkou

 

Asi žádná kategorie mobilních telefonů není tak plná konkurence jako vyšší střední třída. Aby zástupce této kategorie obstál, musí přinést nejen kvalitu ve všech směrech, ale také nějaký nový nápad a inovaci. Společnost Samsung v říjnu vyslala do souboje s konkurencí novinku nesoucí označení Galaxy A7.

Tento velmi zajímavý telefon jsme se pro vás v naší redakci rozhodli vyzkoušet. Při našem testování nás zajímaly především nové možnosti, které tento telefon v mnoha oblastech přináší.

Design

Po stránce zpracování má telefon všechny plusy i mínusy, kterými disponuje střední třída telefonů značky Samsung, a nutno dodat, že ty první jasně převažují. Tělo telefonu A7 má lehce zaoblené hrany a velmi dobré vyvážení, díky kterému se dobře drží v ruce. Velikostně je téměř totožný s jiným letošním zástupcem střední třídy z dílny Samsungu – modelem A6 plus. Je však nepatrně užší a lehčí.

Jako materiál dominuje telefonu A7 sklo se všemi svými výhodami a nevýhodami. Telefon s prosklenými zády působí elegantně, snadno se však „upatlá“ a zašpiní. Zádům telefonu dominuje fotoaparát, který se od většiny konkurence liší tím, že má celkem tři čočky, více o něm se dočtete dále. Oproti dosavadním zvyklostem je navíc fotoaparát umístěn mimo osu v drobném hrbu, který vystupuje z těla telefonu. Podobně mají své fotoaparáty vyřešeny telefony Huawei. Stačí však jakýkoliv kryt a vše se vyrovná a telefon nebude na podložce „klapat“.

Dalším rozdílem oproti zavedeným trendům Samsungu je rozmístění tlačítek. Ta má telefon A7 celkem tři (tlačítko Bixbyho chybí), a to všechna na pravé straně telefonu, včetně tlačítek pro ovládání hlasitosti. Tlačítko power button pro aktivaci telefonu je navíc zapuštěné více do těla a zploštělé, je to proto, že jeho součástí je i čtečka otisků prstů.

Na spodní straně telefonu se nachází konektor micro USB. Je škoda, že se Samsung u střední třídy vrátil k této starší technologii, protože už loňská střední třída disponovala konektory USB-C. Proč se tak stalo je trochu záhadou.

Hardwarová výbava

Společnost Samsung v posledních letech dává i do telefonů střední třídy špičkové displeje s technologií AMOLED, které předčí většinu konkurence. Díky této technologii má telefon vynikající podání barev i zorné úhly. Displej modelu A7 má minimální boční okraje a ořezy nad displejem a pod ním, celkově tak zabírá 75 procent plochy předního panelu. Jeho rozlišení je 2220 × 1080 s jemností zobrazení 411 PPI.

Výkonově je A7 na úrovni vyšší střední třídy. V jeho jádru je procesor Exynos s taktem 2,2 GHz s osmi jádry a 4 GB RAM. Tato výbava umožňuje plynulý chod systému včetně multitaskingu, stejně jako spuštění i náročnějších her, jako je třeba PUBG. Na Fortnite to však už bohužel nestačí. V testu Antutu získal námi testovaný telefon 121934 bodů. Ve výbavě nemůžeme opomenout ani 64GB úložiště, které lze rozšířit o paměťovou kartu s kapacitou až 512 GB, což poskytne uživatelům skutečně spoustu místa pro jejich data a aplikace.

Co se použití paměťových karet týče, musíme Samsung pochválit za tříslotové řešení, které umožňuje použití dvou SIM karet ve formátu Nano a jedné paměťové karty zároveň. Díky tomu není nutné volit mezi možností využití dvou čísel a rozšířením úložného prostoru.

Jak jsme zmínili výše, A7 přichází se zajímavým řešením zabezpečení telefonu, tedy přesněji se specifickou čtečkou otisků prstů. Ta není ukryta v displeji (toho se pravděpodobně dočkáme u příští generace telefonů Samsung), ale ve vypínacím tlačítku na boku telefonu. To má své výhody i nevýhody. Výhodou je dobrá dostupnost, a to i v případě, že telefon drží levák. Pravák použije pro odemknutí otisk palce, levák ukazováček Čtečka je také poměrně rychlá, takže většinou stačí pouze zmáčknout tlačítko probuzení a telefon se odemkne. Nevýhodou čtečky naopak je, že má poměrně malou plochu a pro přesné sejmutí prstu je nutné jej na čtečku přikládat konkrétním způsobem. Stejně tak je nutné mít prst suchý a i obyčejné každodenní zapocení může pro čtečku znamenat problém. Kromě čtečky otisků prstů nechybí ve výbavě telefonu ani odemykání obličejem. To funguje velmi rychle a spolehlivě i při horším osvětlení. Nezmate jej ani jiný účes nebo absence brýlí.

Baterie telefonu má kapacitu 3 300 mAh, což je v dnešní době průměrná hodnota, která nezklame ani neoslní. Telefon díky ní vydrží při průměrném používání celý den bez nabíjení, avšak většinu nocí stráví připojený na nabíječce. I přes skleněná záda telefon nepodporuje bezdrátové nabíjení, to ovšem lze u střední třídy čekat.

Software a systém

Ačkoliv se jedná o relativní novinku, systém telefonu je, alespoň prozatím, založený na verzi Androidu 8.0 s nadstavbou Samsung Experience 9.0. Novější verze základního operačního systému by jistě A7 slušela více, avšak bohužel na její proniknutí do střední třídy si budeme muset ještě počkat. Pokud Samsung neopustí svoji dosavadní aktualizační strategii, měl by upgrade dříve nebo později přijít.

Aplikační výbava A7 kopíruje, až na některé pokročilejší funkce, asistenta Bixbyho – to nejlepší, co Samsung nabízí ve svých telefonech vyšších tříd. Nechybí výbava základními nástroji Microsoft Office (Word, Excel, Powepoint), rozhraní Samsung Health, které umožní udržovat si přehled o zdraví a kondici, včetně komunikace s chytrými hodinkami. Potěší také absence jakýchkoliv „zbytečných“ reklamních aplikací a her. Telefon A7 má také funkci rychlého párování aplikací. Ta umožní pod jednou ikonou skrýt hned dvě aplikace, které se spustí v režimu rozděleného displeje.

Výkon telefonu stačí k plynulému používání operačního systému, velký displej telefonu navíc nahrává využívání více otevřených oken aplikací najednou. Při běžném používání funguje telefon velmi dobře i s více aplikacemi běžícími na pozadí. Během našeho testování jsme na žádný problém nenarazili.

Fotoaparát a video

Jestli se telefon Samsung A7 něčím pyšní, je to jeho fotografická výbava. Ta se skládá hned ze tří fotografických čoček na zadní straně, což je u telefonu střední třídy opravdu výjimečné. Telefony se třemi zadními objektivy kombinují různé druhy technologií, i Samsung A7 je v tomto ohledu specifický.

Základem všeho je hlavní fotoaparát s rozlišením 24 megapixelů a světelností f/1,7. Druhý fotoaparát je určen k fotografování větších celků, jeho objektiv má kratší ohnisko a šířku záběru 120°, jeho rozlišení je 8 megapixelů. Tuto dvojici doplňuje třetí pětimegapixelový fotoaparát, který telefonu umožňuje režim živého ostření. Při něm fotoaparáty ve spolupráci s umělou inteligencí rozdělí fotografii do jednotlivých zón podle vzdálenosti od objektivu a následně na ně selektivně zaostřují.

Samotná aplikace fotoaparátu se nijak výrazně neliší od těch, které využívají další telefony Samsung. V základním automatickém režimu je dole přepínač, který umožňuje volbu mezi dvěma objektivy – klasickým a širokoúhlým. Ostatní režimy bohužel tuto funkci neumožňují a pracují pouze s hlavním fotoaparátem. Režimů je hned několik, včetně kompletně manuálního režimu PRO nebo režimu Živého ostření, který umožňuje přesnou práci s hloubkou ostrosti, a to i v rámci postprocesu.

Praktické výstupy všech fotoaparátů si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Celkově se s telefonem fotí opravdu dobře, automatické ostření je rychlé a přesné, stejně jako spoušť.

Co se nahrávání videa týče, procesor, kterým je telefon vybaven, neumožňuje zpracování rozlišení 4K. Telefon tak nabízí maximální kvalitu videa full HD, což je standard dnešní střední třídy. Potěší elektronická stabilizace, která funguje na jedničku.

Přední kamerka má jeden objektiv s rozlišením 24 megapixelů. Nabízí pro fotografování selfie celou řadu možností, včetně simulace fotografického osvětlení nebo možnosti fotografování širokoúhlého selfie. Hračičky pak jistě potěší možnost vytvoření vlastního AR avatara.

Závěr

Telefon Galaxy A7 je zřejmě posledním příspěvkem do vyšší střední třídy mobilních telefonů v tomto roce. Samsung u něj sází především na pokročilé fotografické možnosti, které mu dodává hned trojice fotoaparátů, z nichž je jeden širokoúhlý. Telefon je zpracován řemeslně velmi kvalitně, jak jsme ostatně u Samsungu zvyklí, a stejně tak nabídne displej, který je na svoji kategorii opravdu nadstandardní.

Netradiční je umístění čtečky otisků prstů, která je skrytá ve vypínacím tlačítku. Ta funguje spolehlivě, jen vyžaduje čisté a pokud možno suché prsty. Asi největší vadou na kráse je použití konektoru micro USB.

V současnosti je Samsung Galaxy A7 na trhu k dispozici za cenu 8999 Kč, a to v barvách černé, zlaté a modré.

 

Fotogalerie: