Recenze: Samsung Note 9 – zábava i práce všude sebou

8.6

Vzhled

9.0/10

Hardware

9.0/10

Software

8.0/10

Fotoaparát

9.0/10

Ergonomie

8.0/10

Plusy

  • Nekompromisní výkon
  • S Pen
  • Fotoaparát

Mínusy

  • Pro někoho příliš velký

 

Jsou věci, na které se dá spolehnout, a jednou z nich je každoroční vydání nového modelu řady Samsung Galaxy Note v druhé polovině srpna. Ani letos neudělal největší výrobce mobilních telefonů na světě výjimku a představil novou verzi své vlajkové lodi, určené především manažerům a lidem, kteří tráví značnou část své pracovní doby na cestách.

Když v roce 2011 na berlínském veletrhu IFA představoval Samsung svůj první telefon z řady Note, působil trochu jako zjevení. Telefon byl oproti konkurenci obrovský a stal se terčem posměchu. Řada Note si však svou specifickou koncepcí získala i fanoušky. Dřívější modely Note byly označovány za phablety, tedy něco mezi telefonem a tabletem. Rozměry telefonů konkurence i samotného Samsungu se však za posledních několik let natolik zvětšily, že současný Note se svou velikostí od konkurence tolik neliší. Čím se liší, je originální koncept a přístup, který nemůže nabídnout žádný přístroj od konkurence.

Nejnovější model nesoucí označení Galaxy Note 9 jsme mohli otestovat. Jaké novinky nabízí a jak jsme se s ním sžili, si můžete přečíst v naší recenzi.

Obsah balení a vzhled telefonu – elegantní fešák

Galaxy Note 9 je dodáván, tak jako celá nejvyšší řada telefonů Samsung, v jednoduché, ale elegantní černé krabičce s modrým gravírováním. Kromě telefonu samotného je součástí balení výkonná nabíječka, která podporuje rychlonabíjecí režim, redukce z micro USB na USB-C konektor, datový kabel a kvalitní špuntová sluchátka značky AKG. Co už bohužel součástí balení není, je redukce z konektoru USB-C na HDMI, díky které by bylo možné mobilní telefon přepnout do režimu DEX. O něm se více dočtete v samostatné kapitole naší recenze.

Při prvním pohledu na telefon je jasné, že se jedná o přístroj z řady Note. Jeho design je velice povedený a dominuje mu velký displej s úhlopříčkou 6,4 palce, který je přetažený přes boční strany telefonu. Celé tělo je na rozdíl od řady S hranatější. Díky tomu je možné jej držet v ruce s větší jistotou, avšak ovládání jednou rukou je o něco méně pohodlné než u řady S. Alfou a omegou ovládání je totiž pero S Pen.

Oproti loňskému modelu nedošlo na přední straně telefonu ani na bocích k výraznějším změnám. Samsungu se povedlo pouze nepatrně redukovat velikost horního rámečku, což roztáhlo úhlopříčku displeje o jednu desetinu palce. Rozměrově se letošní i loňský model liší jen minimálně. Viditelnou změnu neprodělalo ani „kouzelné“ pero S Pen.

Na pravém boku telefonu naleznete vypínací tlačítko, na druhém boku, typicky pro telefony Samsung, kolíbku hlasitosti a tlačítko, které je primárně určené pro rychlý přístup ke službám virtuálního asistenta Bixbyho. Na spodní hraně je potom 3,5mm jack, USB-C konektor, výdech reproduktoru a také se v ní skrývá pero S Pen. Záda telefonu jsou skleněná a nepatrně v ruce kloužou. Také trpí klasickým nedostatkem lesklých řešení – snadno se zapatlají.

Co se oproti loňskému modelu změnilo, je zadní strana. Podobně jako u řady S došlo k přesunu čtečky otisků prstů z pozice vedle fotoaparátu pod něj. To je rozhodnutí, které nemůžeme než uvítat, protože je takto čtečka snadněji dostupná.

Jak bylo řečeno výše, ergonomicky nemá telefon žádnou výraznější vadu, v ruce sedí stabilně a je skvěle vyvážený. Váha telefonu se navzdory výrazně výkonnější baterii zvýšila o nepatrných šest gramů. Zůstala také skvělá odolnost IP68, takže se Note 9 nebojí vody ani prachu, a odolný displej pokrytý sklem Corning Gorilla Glass 5.

Hardwarová výbava – naprostá špička

V naší recenzi jsme se několikrát zmínili o displeji telefonu založeném na technologii Super AMOLED, pojďme se nyní blíže podívat na jeho technické parametry. Poměr jeho stran má dnes velmi populární hodnotu 18:9 a z toho vychází i rozlišení 1440 × 2960 pixelů. Pokud chcete ušetřit baterii, je možné v nastavení rozlišení displeje snížit. Vynikající je také vysoká svítivost 1150 nitů, díky které je obsah displeje velmi dobře čitelný i na přímém slunci.

Samsung je zkrátka špička v technologii displejů, což Note 9 jen potvrzuje. Kresba displeje je velmi jemná díky 516 bodům na palec a má vynikající barevné podání a široké pozorovací úhly. Při sledování videa je výhodou také podpora standardu HDR.

Jak to bývá u špičkových Samsungů zvykem, telefony se liší použitým procesorem. My jsme měli možnost testovat evropskou verzi, v jejímž jádru běží Exynos 9810. Ten je vybavený celkem osmi jádry – 4 x Mongoose M3 2,7 GHz a 4 x Cortex-A55 1,8 GHz. O grafické podání se stará Mali-G72 MP18.

Jedná se o stejný čip, který Samsung použil ve svých vlajkových lodích S9 a S9 plus, které představil na jaře, a nutno říci, že vůbec nezestárl. V kombinaci s pamětí 6 GB RAM získal telefon v benchmarkovém testu AnTuTu 245 791 bodů. U výkonných zařízení typu Note je vždy důležité zajistit kvalitní chlazení. To je nyní vyřešeno speciální chladicí trubičkou, která odvádí teplo od základní desky telefonu. Při používání náročnějších aplikací byl Note 9 teplejší a bylo znát, že se nepatrně „potí“, žádné fatální změny teploty jsme však nezaznamenali.

Ve výbavě nechybí ani čtečka obličeje a především čtečka rohovky, které mohou fungovat jak samostatně, tak ve vzájemné kombinaci, která přináší vyšší přesnost a rychlost obou zařízení. Oproti Notu 8 se výrazně zlepšila možnost rozpoznávání obličeje a očí s brýlemi, zlepšilo se také rozpoznávání obličeje za horšího osvětlení. Díky rychlému procesoru vše funguje velmi rychle a telefon se odemkne bezprostředně po zmáčknutí vypínacího tlačítka.

Protože řada Note je prezentovaná jako mobilní kancelář do kapsy, je nutné přizpůsobit tomu výdrž baterie a velikost úložiště. O to první se konstruktéři společnosti Samsung postarali využitím baterie o kapacitě 4000 mAh. Ta dá telefonu dostatek energie k celodennímu používání.

Co mohl Samsung zlepšit, je rychlost nabíjení. Nabíjení z nuly na sto procent trvá více než dvě hodiny, což je oproti konkurenci se srovnatelně velkou baterií téměř o dvacet minut více. Díky skleněným zádům lze také Note 9 nabíjet bezdrátově.

Druhou stěžejní vlastností kapesní kanceláře je velikost úložného prostoru. Ta je v případě nejvyššího modelu 512 GB uživatelské paměti, a pokud k tomu připočteme podporu stejně veliké paměťové micro SD karty, dostáváme se až na 1 TB dat.

Velký pokrok udělal Samsung také ve zvukové výbavě. Stejně jako u modelů S9 a S9 plus spolupracoval i na novém Notu Samsung se společností AKG, což se projevilo nejen kvalitními přiloženými sluchátky, ale také výkonnými stereo reproduktory. Výstup hlavního z nich je umístěn ve spodní hraně telefonu, takže při držení nehrozí jeho zakrytí rukou.

Pero S Sen – výrazný pokrok kupředu

Speciální kapitolu v naší recenzi si rozhodně zaslouží pero S Pen, které k telefonům Note neodmyslitelně patří. Ačkoliv to na první pohled nemusí být patrné, pero S Pen prošlo oproti loňské verzi výraznou změnou. Už se totiž nejedná pouze o nástroj k psaní, kreslení nebo přesnějšímu poklepávání na displej, ale lze s ním telefon do jisté míry přímo ovládat.

Pero získalo vlastní elektroniku, která je napájená pomocí malého kondenzátoru umístěného přímo v těle pera. Díky němu je možné s perem pracovat více než hodinu vkuse a po vložení do telefonu se pero opět během necelé minuty nabije a je možné jej používat dále.

Vyjmutí pera z těla telefon automaticky aktivuje a vykoná akci, kterou si uživatel zvolí, v základu je nastavená aplikace poznámka, díky které je možné začít velmi rychle psát na displej. Stejně jako u předchozích telefonů Note má S Pen vlastní plovoucí ikonu, díky níž lze rychle otevřít nabídku jeho možností a funkcí. Nechybí ani upozornění v případě přílišného vzdálení pera od telefonu, které zamezí případné ztrátě pera. Pero také dokáže rozeznat, jak moc s ním uživatel na displej tlačí, a tomu uzpůsobit i tloušťku kreslené čáry.

Novinkou, která se objevila u Notu 9, je možnost telefon na dálku pomocí pera ovládat. Tlačítko, které je na boku pera, umožňuje jednoduchým nebo dvojitým kliknutím vyvolat jednu z dvojice akcí v konkrétních aplikacích. Je tak možné zastavovat přehrávání videa nebo hudby nebo přeskakovat písničky. Perem také lze ovládat prezentace, využívat jej jako dálkovou spoušť fotoaparátu nebo listovat internetovými stránkami.

Po chvíli cviku se nové funkce S Penu ukázaly jako velmi praktické. Při posouvání fotografií nebylo nutné přes telefon přejíždět prsty. Je možné, že se s příští generací telefonu dočkáme S Penu, který bude mít zabudovaný gyroskop a akcelerometr a bude jej možné používat doslova jako kouzelnou hůlku k ovládání telefonu.

Systém a aplikace – vždy něco navíc

Operační systém a uživatelské rozhraní Notu 9 je založené na Androidu 8.1 Oreo s nadstavbou Samsung Experience. Po příchodu nové verze Android 9 Pie bude systém pravděpodobně updatován.

Nadstavba Samsung Experience je přehledná a pracuje velmi svižně. Jak je u Samsungu zvykem, nabízí několik předinstalovaných aplikací. Prohlížeč Chrome je na úvodní stránce nahrazen vlastním prohlížečem Samsungu. Ten implicitně poskytuje například blokování reklam, ale u některých stránek má problém s načítáním. Kromě toho je k dispozici také aplikace Samsung Health, kterou je možné propojit s chytrými hodinkami, aplikace Smart Things, umožňující řídit prvky chytré domácnosti, a Word, Excel a PowerPoint z nabídky produktů Microsoft. Právě k jejich využití je velká obrazovka telefonu Note 9 jak dělaná a pomůže při práci na cestách.

U vlajkových lodí Samsungu, které mají displej přetažený přes boční okraje, je typické využití rychlého bočního menu. Do něj je možné uložit řadu různých záložek, kontakty počínaje, přes aplikace, k nimž má tak uživatel rychlý přístup, až po specializované widgety, jako je počasí nebo kompas. Ani Note 9 není v tomto výjimkou a toto rychlé šikovné menu nabízí.

Pro umělce, kteří rádi využijí možnosti pera S Pen, je k dispozici aplikace, která umožní sdílení nakreslených výtvorů a obsahuje také velké množství antistresových omalovánek. Vyplňování barevných ploch stylusem S Pen je překvapivě zábavná a relaxační činnost.

Samostatnou kapitolou je virtuální asistent Bixby, jenž je v posledních letech nedílnou součástí telefonů Samsung. Ten má své speciální tlačítko na levé straně telefonu, díky němuž je možné se kdykoliv dostat do jeho rozhraní. Druhá cesta k němu vede přetažením doleva z domovské obrazovky. Bixby oproti telefonům S9 a S9 plus žádné výraznější novinky nepřinesl, dokáže ovládat prvky chytré domácnosti, odpovídat na některé dotazy a umí si poradit s psaným textem v cizím jazyce, který zvládne přeložit v reálném čase.

Asi největší změnu prodělalo rozhraní DEX, k jeho spuštění již není nutné mít samostatnou dokovací stanici, ale stačí redukční kabel, který dokáže převést signál z USB-C na HDMI. Bohužel tuto redukci jsme neměli v době tvorby recenze k dispozici, avšak základní možnosti nového DEXu jsme si mohli vyzkoušet během oficiálního představení telefonu.

DEX se automaticky zapne pří připojení k monitoru. Samotný Note je v době připojení možné využívat jako touchpad k ovládání myši nebo využívat jeho rozhraní Android a DEX nechat fungovat nezávisle na něm. Jednou z novinek prostředí DEX je možnost měnit velikosti okna většiny aplikací. O rozhraní DEX nového telefonu Note se více dočtete v samostatné recenzi, kterou pro vás chystáme.

Fotoaparát a natáčení videa

Důležitou součástí Notu 9 je samozřejmě také fotoaparát, respektive fotoaparáty. Ty má Note celkem tři, dva vzadu a jeden vepředu.

Přední kamerka nabízí rozlišení osm megapixelů a objektiv se světelností f/1,7. Díky tomu dokáže telefon dělat selfies i při horších světlených podmínkách. Výsledná selfie jsou díky kvalitní optice i postprocesu velmi kvalitní a výhodou je možnost využívat jako dálkovou spoušť S Pen, který je do jisté míry schopný nahradit selfie stick.

Zadní kamera je tvořená dvojicí dvanáctimegapixelových fotoaparátů s odlišnými hodnotami ohniskových délek. Primární širokoúhlý objektiv má navíc variabilní clonu f/1,5 – f/2,4, která se dokáže přizpůsobit horším světleným podmínkám.

Snímací čipy obou fotoaparátů jsou vyráběné technologií s větší velikostí polovodičových krystalů. Díky tomu sice mají snímače nižší rozlišení, ale dokáží pojmout více světla, což je neocenitelné především při fotografování za šera. Velmi dobře se osvědčila také použitá technologie Dual Pixel, která umožňuje autofocusu přesnější zaostření.

V rozhraní fotoaparátu je možné si vybrat mezi řadou režimů fotografování. Nás nejvíce zaujal manuální režim, v němž je možné všechny proměnné expozice naplno ovládat, a pak také režim s podporou umělé inteligence, která dokáže rozeznat různé druhy fotografovaných scén a nastavit fotoaparát tak, aby daná fotografie vyšla co nejlépe. Jak jsme již psali výše, Note 9 dokáže rozumně fotografovat i za horších světelných podmínek. Výkonů konkurenčního Huawei P20 Pro sice nedosahuje, avšak i tak jsou jeho výkony fotografování při horším světle hodny pochvaly.

Kdo by chtěl použít Note 9 jako digitální kameru, může natáčet videa v rozlišení 4K s maximálním počtem 60 snímků za vteřinu. Při tomto nastavení však není k dispozici optická stabilizace. Tu lze využít při rozlišení 4K a 30fps. Podobně jako u přístrojů S9 nechybí ani Notu 9 režim Super Slow-mo videa, kdy při rozlišení HD dokáže telefon snímat v krátkých sekvencích 960 snímků za vteřinu. Natáčení Super Slow-mo probíhá jako natáčení standardního videa, kdy je možné na některých úsecích zapnout zpomalení. To je možné udělat během natáčení videa několikrát za sebou.

Závěr

Note 9 potvrdil pověst své řady – výtečný, avšak zcela specifický telefon, který nemusí sednout každému. Rozhodně nebude pro ty, co mají rádi menší telefony, protože jeho rozměry jsou skutečně velké. To naopak ocení ti, co s telefonem častěji pracují a třeba i pomocí něj editují některé dokumenty nebo obrázky.

Od vlajkových lodí S9 a především velké S9 plus jej odlišují především možnosti využití pera S Pen. To je až překvapivě návykovou pomůckou, která v kombinaci s velkým displejem přináší nevšední mobilní zážitek.

Po stránce vybavení je vidět, že Samsung na ničem nešetřil a je v naprosté špičce současnosti. Note 9 je třetí letošní vlajkovou lodí Samsungu a je na to náležitě hrdý. To se samozřejmě projevilo i na jeho ceně, která je 25 990 Kč za verzi se 128 GB úložištěm. Za verzi s úložištěm 512 GB potom zájemce zaplatí 31 999 Kč.

Pokud hodně cestujete a trávíte s telefonem velkou část svého pracovního i volného času, pak je investice do Samsungu Note 9 dobrá a rozhodně s ní neuděláte chybu.

Fotogalerie: