Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Recenze: Samsung S10 plus – nový v každém směru

9.4

Vzhled

10.0/10

Hardware

9.0/10

Software

9.0/10

Fotoaparát

9.0/10

Ergonomie

10.0/10

Plusy

  • Kvalitní fotoaparát
  • Prostředí telefonu
  • Přítomnost 3,5mm jack konektoru

Mínusy

  • Chybí manuální ovládání nočního režimu fotoaparátu

 

Měsíc únor je pro fanoušky mobilních telefonů každoročně velmi bohatý a pestrý. Ačkoliv se jedná o měsíc s nejkratším počtem dnů, v množství novinek mobilního trhu je zdaleka nejbohatší, neboť na jeho konci se koná největší veletrh mobilních telefonů MWC ve španělské Barceloně. A do tohoto období situuje vydání svých vlajkových lodí, které do jisté míry určují trend mobilního trhu pro celý rok, také společnost Samsung.

Ta se letos veletrhu samotného účastnila, avšak své novinky představila světu na vlastní tiskové konferenci několik dní předem. Pro letošní rok si Samsung připravil dokonce tři novinky. Tradiční dvojici Samsung Galaxy S a S plus s tentokrát s pořadovým číslem 10 doplnila odlehčená verze Samsung Galaxy S10e. A největší telefon z této trojice Samsung Galaxy S10 plus jsme pro vás otestovali.

Loňské vlajkové lodi společnosti Samsung čelily kritice za to, že oproti osmé generaci nepřinesly příliš novinek a tento nedostatek progresu se podepsal pod relativně nízkými prodejními čísly. Samsung se ze svých chyb poučil a letošní vlajkové lodi novinkami vyloženě překypují. Pojďme se na ně tedy podívat.

Vzhled a design – Známá krása s novými prvky

Když jsme si poprvé vzali Samsung Galaxy S10 plus do ruky, bylo nám jasné, že držíme výjimečný telefon, na němž si dal jeho výrobce velmi záležet. Kombinace kovových boků a prosklených zad s proměnlivými barvami je velmi elegantní. Existuje navíc i luxusní verze telefonu s keramickými zády, tu jsme však na recenzi k dispozici neměli. Zároveň je poměrně lehký (váží 175 gramů) a díky vyváženosti sedí dobře do ruky.

Svým tvarem navazuje Samsung Galaxy S10 Plus na své předchůdce. Má protáhlý tvar a jeho displej přesahuje přes boční okraje. Na přední straně telefonu zabírá displej 85procent plochy a má úzký rámeček na spodní straně telefonu. Dvojice předních kamer je umístěna v oválném otvoru v horní části displeje. To je jeden z rozdílů varianty Plus, modely S10 a S10e mají na přední straně pouze jednu kameru. Právě podle tohoto způsobu realizace získal displej telefonu své označení Infinity O. Na přední straně také není místo na notifikační diodu, které se Samsung pro tentokrát vzdal. Alespoň částečně ji dokáže nahradit funkce Always On displeje telefonu.

Tlačítkové vybavení se nezměnilo, na pravém boku mají telefony řady S10 vypínací tlačítko, na levém potom kolébku pro ovládání hlasitosti a speciální tlačítko, které slouží k aktivaci asistenta Bixbyho. Potěší také přítomnost jack konektoru, pro jehož využití jsou v balení telefonu přítomná také kvalitní sluchátka AKG. Ten je umístěn na spodní hraně telefonu spolu s výdechem reproduktoru a konektorem USB-C. Na horní hraně telefonu je potom nenápadný hybridní slot, který umožňuje využívat dvě SIM karty ve formátu Nano, nebo jednu SIM kartu a micro SD kartu. Vedle tohoto slotu je potom malý otvor sloužící jako výdech reproduktoru pro telefonní hovor.

Co se u telefonu kromě displeje změnilo asi nejvíce, jsou jeho záda. Na nich má model S10 plus hned trojici fotoaparátů, umístěných vedle sebe (nikoliv pod sebou, jako tomu bylo dříve) na ose telefonu. Vedle nich je potom přisvětlovací dioda a speciální senzor sloužící k měření srdečního tepu. Čtečku otisků prstů byste na zadní straně hledali marně, své místo má totiž přímo v displeji.

Odolnost telefonu zajišťuje nejnovější generace odolných skel Gorilla Glass 6 a speciální hliníková slitina. Stejně jako u předchozích generací řady S nevadí Galaxy S10 plus voda ani prach, protože má certifikát odolnosti IP68.

Hardwarová výbava a výkon – Posun směrem k budoucnosti

Jak bývá u vlajkových lodí Samsungu zvykem, mohou sloužit jako etalon toho nejlepšího, co je v době jejich vydání na mobilním trhu k dispozici, a ani tentokrát tomu nemůže být jinak. Pojďme se tedy podívat na to, jakou výbavu dostala řada S10 od Samsungu do vínku v letošním roce.

Asi nejvýraznějším prvkem celého telefonu je jeho displej. Ten má úhlopříčku 6,4 palce a je realizován technologií Dynamic AMOLED. Díky rozlišení 3040 x 1440 pixelů (QuadHD+), redukci modrého světla, která šetří oči, a vynikajícímu barevnému podání se na displej dívá skutečně velmi dobře. Zážitku pomáhají také zaoblené hrany displeje a na díru v obraze, kterou přináší přední dvojice fotoaparátů, se dá velmi dobře zvyknout. Potěší také široký pozorovací úhel se stabilním podáním barev.

Maximálnímu využití displeje pomáhá navíc přímá podpora některých aplikací a možnost si video nepatrně zazoomovat, oříznout okraje, ale mít jej zobrazené téměř na celé ploše displeje. Toto nastavení umožňuje například aplikace YouTube. Displeji navíc nechybí podpora dynamického rozsahu kontrastu HDR.

Samostatnou kapitolou je potom čtečka otisků prstů, kterou Samsung poprvé umístil přímo do displeje telefonu. Ta je na rozdíl od většiny konkurence ultrasonická a nikoliv optická. Její panel má velikost přibližně palce dospělého muže a je nutné ji na displeji najít. K tomu pomůže grafika, která se zobrazí na automatické obrazovce. Rozdíl v displeji není nikterak cítit, stačí přiložit prst (vzhledem k umístění na přední části displeje tedy palec) na označené místo a během necelé vteřiny se telefon odemkne. Čtečka si poradí i se zpoceným prstem, po umytí rukou je ale nutné ruku osušit, při delším pobytu ve vodě a zvarhánkovatění prstu je nutné využít k odemčení telefonu jiný systém.

Kromě čtečky otisků prstů (kterou jsme vzhledem k jejímu umístění do displeje preferovali) nabízí Samsung Galaxy S10 plus také odemykání pomocí rozpoznání obličeje, které je velmi rychlé a přesné. Z výbavy naopak zmizela speciální dioda pro čtení otisku očí.

Stejně jako u předchozích generací, pokračuje Samsung i letos u svých nejlepších modelů v procesorové dualitě. Zatímco telefony určené pro americký trh jsou vybaveny nejnovějším procesorem Qualcomm Snapdragon, evropské a asijské využívají čip přímo z dílny Samsungu. Tím je pro tento rok Exynos 9820. A právě ten jsme mohli vyzkoušet my.

Samsung slibuje, že jeho novinka přinese v porovnání se svým předchůdcem o dvacet procent výkonu více, spotřeba baterie by přitom měla být o deset procent nižší. K tomu má telefon k dispozici také 8 GB operační paměti RAM. Tato kombinace garantuje dostatek výkonu pro jakékoliv myslitelné využití. V testu benchmarku Antutu získal Samsung S10 plus 333608 bodů, což je opravdu špičkový výkon.

Velikost úložiště závisí na konkrétním modelu telefonu. Galaxy S10 plus je k dostání v několika variantách. Nejmenší z nich nabídne 128 GB paměti pro uložení uživatelských dat, větší pak paměť o velikosti 512 GB. K tomu je možné v hybridním slotu použít micro SD kartu s kapacitou až 512 GB. Kromě toho vytvořil Samsung i speciální edici telefonů, která nabídne opravdu extrémní úložiště s kapacitou 1 TB.

Změny kupředu udělal Samsung také v oblasti baterie a nabíjení. Kapacita baterie modelu S10 plus je 4100 mAh, tedy o 600 mAh více než u předchozí generace. To v kombinaci s procesorem, jenž dokáže efektivněji pracovat s elektrickou energií, prodlužuje životnost telefonu v řádu hodin při intenzivní práci. Telefon, který jsme během naší recenze důkladně testovali, jsme nabíjeli jednou za dva dny. Z úplného vybití na 100 procent síly se telefon dostal za hodinu a půl. Na osmdesát procent potom za hodinu.

Samostatnou kapitolou jsou funkce bezdrátového nabíjení. Samsung S10 plus lze nabíjet na všech nabíječkách se standardem Qi stejně jako předchozí modely. Samsung telefonu navíc přidal funkci reverzního nabíjení. Ta z telefonu jedním klikem v menu udělá bezdrátovou nabíječku. Poté stačí na jeho zadní stranu přiložit jiný telefon nebo jiné zařízení, jako jsou třeba chytré hodinky, a automaticky se spustí bezdrátové nabíjení.

Systém a softwarová výbava – Ochutnejte nový One UI

Operační systém nejnovější generace telefonů Galaxy S vychází ze systému Android 9 Pie s novou nadstavbou One UI. Kromě současné nejlepší verze Androidu se dá předpokládat také podpora budoucích verzí operačních systémů Android 10 a pravděpodobně i 11. Samsung, ačkoliv vzhledem k počtu a různorodosti svých telefonů nepatří k nejrychlejším, o své telefony velmi dobře pečuje a zvlášť to platí o jeho vlajkových lodích.

Operační systém Android je, jak jsme psali výše, však pouhým základem, nad nímž je postavena nadstavba One UI, která v sortimentu telefonů od Samsungu nahrazuje Samsung Experience. Jeho základní ideou od vývojářů Samsungu bylo vytvořit systém, který se dobře ovládá jednou rukou. Vychází z dnes populárního poměru stran 16:9 a snaží se více využít kratší stranu displeje, na niž je snadnější palcem dosáhnout. Jako příklad můžeme uvést listování okny otevřených aplikací zleva doprava nebo přesunutí menu nastavení po jeho otevření do spodní části obrazovky. Systém umožňuje také nastavení skrytí předních fotoaparátů tím, že je umístí do černého pruhu.

Některé nové prvky se objevily také v možnostech nastavení displeje, jež má řada S tradičně velmi široké a propracované. Je možné měnit rozlišení telefonu (nižší rozlišení má pozitivní vliv na výdrž baterie), přepínat mezi barevnými profily a v rámci One UI přibyl také noční režim, který využívá tmavší barevnou paletu, která šetří oči i baterii telefonu.

Specialitou řady S je již několik generací speciální menu umístěné na boku obrazovky. To skrývá hned několik možností využití. Umožňuje vložení zástupců oblíbených aplikací, rychlý přístup k oblíbeným kontaktům, nástrojům jako je kompas nebo pravítko anebo předpovědi počasí.

Ačkoliv je operační systém Samsungu Galaxy S10 plus nový, funguje skvěle. Během našeho týdenního testování se telefon ani jednou nezasekl, všechno běželo plynule a na novinky jsme si díky jejich intuitivnímu začlenění rychle zvykli.

Fotoaparát a kamera

Jedním z nejdůležitějších kritérií hodnocení mobilních telefonů jsou jejich fotografické schopnosti. Společnost Samsung si u svých vlajkových lodí dává opravdu záležet na tom, aby v toto ohledu byly v naprosté špičce, a nastupující generace jejích vlajkových lodí není v tomto směru výjimkou.

Model Galaxy S10 má ve své výbavě hned pět fotoaparátů, tři z nich vzadu a dva vpředu. Začneme s těmi zadními. Hlavní z nich nabídne zorný úhel 77°, rozlišení 12 Mpx, optickou stabilizaci, automatické ostření a stejně jako loňské modely také proměnlivou clonu f/1,5 a f/2,4. Druhou kamerkou je teleobjektiv, který umožní dvojnásobné přiblížení. Úhel jeho záběru je 45° a rozlišení 12 Mpx, k tomu nabídne světelnost f/2,4. Ani jemu nechybí optická stabilizace. Posledním je potom širokoúhlý objektiv, podobný těm, které Samsung začal ve svých telefonech využívat na podzim. Ten nabídne zorný úhel 123°, světelnost objektivu f/2,2 a 16 Mpx.

Přední kamery potom mají následující rozložení sil. Hlavní má rozlišení 10 Mpx a světelnost f/1,9, vypomáhá jí potom sekundární fotoaparát s 8Mpx čipem a světelností f/2,2. Výsledná selfie jsou velmi kvalitní, dvojice fotoaparátů umožňuje využívat efekt rozmazaného pozadí a díky různé ohniskové vzdálenosti také užší nebo širší selfie. Pokud máte rádi opravdu kvalitní selfie, telefon Samsung Galaxy S10 plus vás jistě nezklame.

Základní systémová aplikace nabízí jako tradičně velké množství režimů a možností nastavení. Díky tomu dokáže Galaxy S10 plus vyhovět naprosto všem. Pro ty, kteří rádi bezstarostně fotí, nabídne automatický režim, ve kterém stačí vybrat jednu ze třech šířek záběru. Těm navíc může pomoci inteligentní asistent, který upozorní na to, že fotografie je nakřivo nebo má někdo zavřené oči. K dispozici je také speciální režim pro fotografování jídla nebo pohybujících se předmětů. A chybět nemůže ani režim PRO, který umožňuje nastavování všech myslitelných parametrů fotografie.

Hledali jsme v nastavení speciální režim pro noční focení Super Night Shot, který Samsung sliboval. Bohužel jej z nějakého důvodu není možné zapnout manuálně, ale jeho použití vyhodnocuje (někdy trochu náhodně) umělá inteligence.

Důležitou výbavou chytrých telefonů je také nahrávání videa. I v této oblasti si Samsung S10 plus vede, díky své výbavě, na výbornou. Zadní fotoaparát zvládá zachytit videa v rozlišení 4K s frekvencí 60 fps. Nejvyšší kvalita videa bohužel nepodporuje stabilizaci ani další přídavné funkce videa, telefon veškerý svůj výkon využívá právě k zaznamenání videa. 4K video dokáže zaznamenat i přední kamera. Její maximální frekvence je však 30 snímků za vteřinu. Při natáčení v maximální kvalitě ukládá telefon zaznamenané video do souborů o velikosti 4 GB, tak aby s nimi bylo možné lépe pracovat. Ve výbavě telefonu nechybí ani loňská novinka funkce extrémně pomalých videí, díky kterým dokáže telefon zaznamenávat až 950 snímků za vteřinu.

Závěr

Na letošních vlajkových lodích si dal Samsung opravdu záležet. A pokud se loni objevily kritiky, že vlajkové lodi Samsungu přinesly málo novinek, letos to rozhodně nelze tvrdit. Na změně designu se podepsal především nový typ displeje, který odstranil horní rámeček a umístil přední fotoaparáty do „průstřelu“ v obrazovce a schoval do ní také ultrasonickou čtečku otisků prstů. Dalšími velkými změnami je potom schopnost přeměnit se v bezdrátovou nabíječku a nabíjet jiné přístroje, podpora až 12 GB paměti RAM a celkem pět fotoaparátů s různými délkami ohniskové vzdálenosti. Změnil se také operační systém, respektive jeho uživatelské prostředí a my musíme dodat, že k lepšímu.

Samsung Galaxy S10 plus reprezentuje to nejlepší z mobilní současnosti a nabízí jistotu, že ještě několik let nezestárne, a to jak po stránce designu, tak funkcí a výkonu. Jedinou nevýhodou, kterou jsme zaznamenali, je nemožnost manuálně ovládat noční super režim fotografování, který automaticky spouští umělá inteligence.

Telefon je v současnosti k dostání na českém trhu ve třech barevných variantách – černé, bílé a zelené. Varianta s 128GB úložištěm vyjde na 25 999 Kč. Variantu s větším úložištěm zatím české obchody v nabídce nemají, to však neznamená, že se jí v budoucnu nedočkáme. Stejně tak bychom zatím v sortimentu českých obchodníků marně hledali luxusní keramickou variantu přístroje. Cena Samsungu Galaxy S10 PLUS není právě nejnižší, avšak pokud chcete opravdu výkonný luxusní telefon, který vydrží několik let, je S10 PLUS rozumnou investicí. Zvláště když připočteme pravidelné akce zpětného výkupu starších telefonů, které Samsung organizuje a které mohou výslednou cenu výrazně snížit.

Fotogalerie: