Recenze: Vysavač Samsung Powerbot VR 7000 – silný výkon v chytrém těle

9.3

Vzhled

9.0/10

Ovládání

9.0/10

Výkon

10.0/10

Plusy

  • Výkon
  • Schopnost vysát i velmi blízko stěn
  • Široké možnosti ovládání

Mínusy

  • Malá nádoba na odpad
  • Chybí hepa filtr

 

Spotřebičů spadajících do kategorie chytré domácnosti zatím na českém trhu není příliš mnoho. Jestli se však za posledních několik let nějaký typ chytrých pomocníků v České republice uchytil, je to chytrý vysavač. Zatímco lednička nebo pračka může mít chytrých funkcí kolik chce, ještě pořád vyžaduje interakci člověka, který nandá nebo vyndá prádlo, případně dojde nakoupit potraviny a pití, chytré vysavače ušetří v porovnání se svými klasickými protějšky obrovské množství času a práce.

Chytrých vysavačů máme na českém trhu opravdu široký výběr a my jsme se pro vás rozhodli jeden z nich vyzkoušet. Naše volba padla na dražší model Samsung Powerbot z dílny korejské společnosti Samsung. Jednalo se o náš první kontakt s přístrojem toho typu. Jak se nám s ním zacházelo a zda splnil naše očekávání se dočtete v naší recenzi.

Rozbalení a první dojem

Už když jsme poprvé zvedli krabici s Powerbotem VR 7000, bylo nám jasné, že se nebude jednat o žádného drobečka, ale o pořádný kus poctivé elektroniky. To se nám ostatně potvrdilo vzápětí, když jsme krabici vybalili. Kromě vysavače samotného, kterému se budeme věnovat za chvíli, jsme v krabici našli také zdroj s malou dokovací stanicí, dálkové ovládání a také jeden maják virtuální zdi, který umožní nastavit prostor, do nějž vysavač nemá zajíždět.

Samotný vysavač je opravdu robustní. Jeho tělo má oválný tvar, avšak nikoliv kruhový jako většina konkurence. Jeho rozměry jsou 34 x 34,8 x 9,7. Na jeho rozměrech je nejdůležitější především výška necelých deset centimetrů, která definuje výšku nábytku, pod který je Powerbot VR 7000 schopný zajet. Co nás opravdu překvapilo, byla váha vysavače, která přesahuje čtyři kilogramy.

Na první pohled nás zaujala specifická konstrukce samotného sacího mechanismu, která se liší od většiny konkurence. Přední část vysavače je totiž nepatrně rozšířená, tak aby se tam vešla hned dvojice kartáčů. Powerbot VR 7000 tak nepotřebuje dva pomocné kartáčky v přední části, ale vysává téměř v celé šířce své konstrukce. Kartáče navíc nepoužívají klasické štětinky, ale gumové lamely, které špínu a prach nabírají a stírají. Vysavač nevyužívá metodu, při níž mete špínu pod sebe a následně ji sbírá, ale stará se o ni rovnou. Díky tomuto systému méně víří drobný prach.

Kromě kartáčů je na spodní straně vysavače také hlavní vypínací tlačítko, kterým je možné vysavač úplně deaktivovat, a také dvojice odpružených koleček, která umožní vysavači přejíždět prahy až do výšky jednoho centimetru.

Vrchní strana vysavače je poměrně výrazná a zaujme na první pohled. Její design se rozhodně nedá nazvat decentním a je jisté, že si jej na rozdíl od většiny konkurence žádná návštěva nesplete s osobní váhou. Na první pohled působí VR 7000 velmi futuristicky. Rám vysavače má zlatostříbrnou barvu. Uvnitř oválného prostoru se nachází průhledný zásobník na prach, díky kterému má uživatel okamžitě přehled o tom, kdy je potřeba vysavač vyčistit, a také výrazný modrý digitální displej se třemi dotykovými tlačítky. Na displeji je množství stavových ikonek, které ukazují, jak je vysavač nabitý, který uklízecí mód právě vykonává nebo jestli je připojený k síti Wi-Fi.

Důležitou kapitolou je potom zásobník na nečistoty. Ten má obsah 0,3 litru a řadí se tak k těm menším. Vysavač jej však díky vysokému výkonu dokáže napěchovat tak, že stačí na důkladné vysátí plochy okolo šedesáti metrů čtverečních. Trochu nešťastně je zvolená konstrukce zásobníku, kdy je nutné jeho přední stranu vysunout. To se však musí udělat ideálně nad odpadkovým košem, protože se přitom uvolní větší množství jemného prachu. K ideálnímu zacházení s touto částí vysavače je nutný cvik.

Ovládání a funkce

Jedním z velkých benefitů vysavače Powerbot VR 7000 je velká variabilita ovládání. Díky ní si s ním bude rozumět technický amatér i milovník elektronických hraček. K úplnému základu stačí tři tlačítka na horní ploše vysavače. Ta slouží k vypnutí/zapnutí vysavače a jeho odeslání do nabíjecí stanice.

Druhou možností, jak udělovat vysavači instrukce, je dálkové ovládání. To tvoří širší základ a lze pomocí něj využít téměř veškeré funkce, které vysavač nabízí. Je pomocí něj možné vysavač spustit nebo zastavit, vydat mu příkaz pro návrat do nabíjecí základny nebo měnit sílu sání. Z dalších funkcí bychom zmínili například funkci spot, která vysavači vydá příkaz k intenzivnímu uklizení prostoru jednoho metru čtverečního kolem místa, kde se právě nachází. To se hodí například na okamžitý úklid něčeho vysypaného.

Dále má ovladač dvě důležité funkce. První z nich je manuální řízení prostřednictvím šipek (směr dopředu, natočení doleva nebo doprava), které má téměř okamžitou odezvu a funguje velmi dobře. Druhým, a podle našeho testu pohodlnějším způsobem je funkce point cleaning, jež umožňuje vyslat z přední strany dálkového ovládání laserový paprsek, který dokáže vysavač na půl metru zaregistrovat a uklidit místo, na něž ukazuje. Vysavač je pak možné vodit po místnosti nebo jej nasměrovat k nabíjecí stanici, když je třeba jej uklidit.

Třetí možností, jak vysavač ovládat, je mobilní aplikace. Ta v případě, že máte telefon značky Samsung jako my v redakci, spadá do systému Smart Things. Její rozhraní je jednoduché a intuitivní. V aplikaci je možné zapnout automatický režim, řídit výkon, kterým Powerbot VR 7000 vysává, nechat jej úklid opakovat, nastavit časovač úklidů a podívat se do historie, kdy a jak byl vysavač používán. Nechybí ani dálkové ovládání pohybu, aplikace však oproti dálkovému ovládání nepřináší příliš dalších možností. Pokročilejší funkce, jako například mapa trasy nebo přesné určení místa úklidu na virtuální mapě bytu bohužel chybí.

Powerbot VR 7000 v akci

Až doposud jsme se v naší recenzi věnovali konstrukci a možnostem, které Powerbot VR 7000 nabízí. Nejdůležitější však je, jak se osvědčil v praxi. Než přistoupíme k samotným dojmům z praktického užití, je dobré doplnit jeden technický parametr, který Powerbot VR 7000 odlišuje od většiny konkurence, a tím je výkon.

Výkon motoru je 130 W, z toho 20 W na kartáči. To je číslo, kterým se Powerbot VR 7000 blíží spíše klasickým vysavačům a vyčnívá nad veškerou konkurencí v oboru. Díky tomu dokáže na nejvyšší výkon vysát opravdu důkladně. Výhodou navíc je, že přístroj samotný dokáže v průběhu práce výkon měnit. Když najede na koberec, zvýší sací sílu, stejně jako v případě, že zaznamená vyšší znečistění. S vyšším výkonem pak souvisí o něco vyšší hlučnost. Byli jsme překvapení, jak jemný prach dokázal vysavač vysát a kolik špíny v naší kanceláři objevil. Kromě vysokého výkonu přispívá k jeho sacím schopnostem také technologie Cyclone Force, kterou Samsung u svých vysavačů používá.

Asi nejpoužívanější funkcí celého vysavače je automatický režim. V jeho rámci se dokáže Powerbot VR 7000 pohybovat sám, a to i po velmi členitém terénu. Nevadí mu nohy od stolů nebo židlí a pokud se na některé místo nedostane z jedné strany, pokusí se překážku objet a najít jiný přístup. Stejně tak nemá problém „vymotat se“ z poměrně malého prostoru. Velkou výhodou je, že vysavači nevadí kabeláž. Nezamotává se a nehrozí, že by některý kabel přerušil nebo spotřebič shodil dolů. Nevýhodou naopak je, že kvůli své velké váze dokáže Powerbot VR 7000 snadněji shodit lehčí předměty, do nichž někdy narazí.

Velmi dobře je vyřešené vysávání v koutech a podél stěn. Jak už jsme psali v části naší recenze věnované konstrukci, PowerBot VR 7000 má přední stranu s kartáči rovnou. Dokáže se díky ní přisát na zeď a jet v těsné blízkosti kolem ní. Vytvoří přitom podtlak, který mu umožní dokonalé vysátí i v těsné blízkosti stěn včetně rohů.

Powerbot VR 7000 jsme zkoušeli v redakci a v bytě o rozměrech 62 m2. Díky tomu jsme jej mohli poslat na různé typy podlah, konkrétně tedy na vinylovou, dlažbu, parkety a koberec. Na všech pracoval výborně. Výborná byla i jeho orientace v prostoru. Byt po několika projetích poznal a věděl, jak se v které místnosti co nejefektivněji pohybovat.

Baterie stačila přesně na jeden úklid na automatický režim výkonu. Po jejím vyčerpání se vysavač automaticky vrátil do dokovací stanice. Když jsme jej zkoušeli na nejvyšší výkon, stačila baterie přibližně na půl hodiny úklidu. Vysavač se následně po plném nabití vrátil přesně tam, kde skončil.

Závěr a hodnocení

Automatický vysavač Powerbot VR 7000 se řadí do naprosté špičky ve své kategorii. Sází především na futuristický design a nekompromisní výkon, díky kterému může zastoupit i klasický vysavač. Přináší také několik originálních konstrukčních řešení – osvědčila se především přední plochá kartáčová strana, díky které zvládá Powerbot VR 7000 dobře uklidit i tam, kam by se vysavače jiných tvarů dostávaly jen těžko. V našem testu si vedl velmi dobře na různých typech podlah. Příjemně nás překvapila také světelná zábrana, díky které je možné vymezit, kam se vysavač nemá při úklidu vydat. Uvítali jsme také široké možnosti ovládání, které může být maximálně jednoduché, stejně jako umožňuje si s vysavačem vyhrát a prozkoumat jeho možnosti do posledního detailu.

Powerbotu VR 7000 lze vytknout pouze několik drobných detailů – nádoba na vysátou špínu by mohla být větší a manipulace s ní snazší, ve výbavě také chybí hepa filtr, z čehož nebudou mít radost především alergici.

Pokud zvažujete koupi automatického vysavače, s Powerbotem VR 7000 rozhodně neuděláte chybu. Své uplatnění najde v menších i větších bytech či domech a díky automatické detekci schodů se majitel nemusí bát pádu. Jeho cena se v současnosti pohybuje okolo 22 000 Kč a řadí se tedy do kategorie dražších vysavačů. Jeho výkon a možnosti však za tuto cenu stojí.