Speciální 3D tiskárna dokáže vytisknout oční rohovku

Jednou z oblastí, kde se v budoucnosti předpokládá uplatnění 3D tisku v širokém spektru je medicína. Už nyní vznikají některé implantáty nebo součásti protéz právě díky vysoce přesným technologiím 3D tisku. O další pokrok v této oblasti medicíny se postarali vědci z univerzity v Newcastlu. Na speciální 3D tiskárně se jim podařilo vytisknout funkční oční rohovku a to za pomoci lidských buněk.

Nejsložitější na celém procesu bylo vytvořit materiál, který bude tiskárna nanášet. Ten musí být dost řídký, aby prošel tryskou tiskárny, zároveň však musel rychle tuhnout a výsledný produkt z něj vytvořený zase nesměl postrádat tenkost a pružnost. Na jeho vývoji se mimo jiných  podíleli i lékařští specialisté z oboru lidských tkání. Základem tiskového materiálu se stal gelový materiál zvaný alginát, do kterého byly přidány kmenové buňky, pružnost materiálu potom dodával kolagen.

Právě oční rohovka, která je jednou z svrchních vrstev oční čočky, bývá častou příčinou oslepnutí nebo vážných zrakových poruch. Nejčastějšími příčinami jejího poškození je zranění nebo zánět. Lékaři dnes dokáží transplantovat pacientům rohovky získané z těl zemřelých dárců. Darovaných rohovek však není dostatek a podle údajů světové zdravotnické organizace je na světě téměř 5 milionů lidí, kterým by transplantace rohovky mohla pomoci zbavit se slepoty nebo vážného zrakového poškození.

Nová technologie 3D tisku rohovek potřebuje také darované rohovky, aby z nich lékaři mohli získat kmenové buňky. Její tvůrci předpokládají, že z jedné rohovky dokáží získat dostatek buněk pro tisk 50 dalších rohovek, což by byl obrovský pokrok.

Umělá rohovka vytvořená 3D tiskem bude nyní muset projít dalším vývojem a složitým testováním před tím, než ji bude možné využít k pomoci pacientům.

Zdroj: theverge.com