Unikátní mikropinzeta vyvinutá na ČVUT může zvýšit přesnost krevních testů

Technologie vyvinuté týmem vědců z Fakulty Elektrotechnické pražského Českého vysokého učení technického přispějí k mezioborovému projektu Biocentex. Tento projekt umožní manipulovat s mikroobjekty až na úrovni jednotlivých živých buněk.

Skupině akademiků pod vedením Zdeňka Huráka z katedry řídicí techniky FEL ČVUT se podařilo vyvinout techniku, která umožňuje za pomoci elektrického pole ovládnout více mikroskopických objektů současně a zároveň nezávisle. Vytvořili tak unikátní bezkontaktní mikropinzetu, která může pomoci lékařům při hodnocení krevních testů.

Celý projekt je mezioborový a spolupracují na něm, kromě techniků z ČVUT, také analytičtí chemici z Ústavu analytické chemie AV ČR a biochemici z Masarykovy univerzity. Laboratoř na čipu je způsob jak za pomoci minimálního množství biologických nebo chemických vzorků získat co nejvíce údajů. Přístroje, které by byly v budoucnu touto technologií vybaveny by mohly například určovat rakovinu v jejích raných stádiích a to doslova z kapky krve.

Základem mikropinzety je miniaturní elektrické pole složené z elektrod, v němž lze s pomocí dielektroforézy aktivně modulovat silové pole. Lze tak v reálném čase na sklíčku mikroskopu pohybovat jedním nebo více mikroskopickými objekty a okamžitě sledovat jejich zpětnou vazbu.

„Dalším krokem bude nyní eliminace mikroskopu,“ uvádí docent Hurák. „Elektrody na podkladovém sklíčku mohou být průhledné a sklíčko se vzorkem může ležet přímo na čipu kamery. Dostaneme se tak ke skutečné laboratoři na čipu, navíc k jednoduchému jednorázovému řešení vhodnému například pro individuální krevní testy.“

Celý projekt je zatím na úrovni základního výzkumu, avšak jeho užitnost je zřejmá. Do praxe by podle odhadů vývojářů mohl dostat v řádu několika let. „Výhoda je jednoznačná – mnohé nemoci bude moci šetrně léčit ještě dříve, než propuknou.“ Říká vedoucí programu doktor František Foret z Ústavu analytické chemie AV ČR.

Zdroj: tisková zpráva