V ruském tajném jaderném středisku zatkli skupinu vědců, prý se pokusili pomocí superpočítače těžit bitcoin

V ruském přísně tajném jaderném zařízení ve městě Sarov na západě země zatkli agenti tajné služby FSB skupinu nejmenovaných jaderných inženýrů. Jsou podezřelí z toho, že se pokusili využít jeden z nejvýkonnějších ruských počítačů k těžení bitcoinu.

Zařízení vydalo zprávu, že v něm došlo k „nepovolenému pokusu použít počítačové vybavení pro soukromé účely včetně tzv. těžby kryptoměn“. Počítač obvykle nebývá připojený k internetu, aby se se zabránilo narušení bezpečnosti. Když se pomocí něj vědci pokusili k síti připojit, okamžitě byla zalarmována bezpečnostní služba, která inženýry předala příslušníkům FSB. Podle agentury Interfax citované webem stanice BBC bylo proti skupině zahájeno stíhání.

Jaderné středisko v Sarovu sloužilo za studené války (ještě za Stalinovy vlády) k výrobě první jaderné bomby. Lokace města byla tehdy přísně utajována a nebyla ani zanesena do sovětských map a i dnes je třeba mít pro vstup do města speciální povolení. Podle BBC existuje podezření, že radioaktivní izotop polonium 210, kterým byl otráven v roce 2006 v Londýně bývalý agent tajné služby FSB Alexandr Litviněnko, pochází právě ze odsud.

Středisko dnes zaměstnává údajně až 20 tisíc lidí a jeho superpočítač se chlubí výkonem 1 petaflopu, což odpovídá kvadrilionu (tisíci trilionů) operací za sekundu. Počítače s takovým výkonem se používají pro simulace jaderných výbuchů, ale např. i pro simulace plazmatu, předpovědi počasí, modelování vývoje globálního klimatu apod.

Nejrychlejším superpočítačem současnosti je čínský Sunway TaihuLight, zprovozněný v polovině roku 2016, který se pyšní výkonem 93 petaflopů.

 

Zdroj: bbc.com