Velká Británie postaví na severu Skotska vlastní kosmodrom

Spojené království čeká v několika následujících letech velký pokrok v oblasti vesmírného programu, bude mít totiž vlastní kosmodrom. Komise složená z řady odborníků z oblasti kosmonautiky meteorologie a dalších oborů vybrala jako nejvhodnější místo pro stavbu celého zařízení oblast Sutherland, na poloostrově A’Mhoine na severním pobřeží Skotska.

Samotnou stavbu bude zajišťovat agentura pro rozvoj místního hospodářství Highlands and Islands Enterprise, která bude nakládat s rozpočtem 2,5 milionů liber. Pokud vše půjde plánu, tak první raketa odstartuje z nového kosmodromu v roce 2020.

Místo bylo vybráno především pro svou příhodnou polohu na pobřeží v řídce osídlené oblasti. Při případném selhání při startu by tak raketa napáchala menší škody. Geografická poloha navíc umožňuje snadné nasazení družic na oběžnou dráhu, která vede přes polární oblasti.

Británie by se prostřednictvím nového zařízení ráda aktivně zapojila komerčních vesmírných programů a vynášení drobných družic na oběžnou dráhu. V současnosti je ve Velké Británii několik podniků, které vyrábí komponenty do družic, pokud by k tomu navíc přibyl i vlastní kosmický program, stala by se Velká Británie v oblastí komerční kosmonautiky ještě atraktivnější.

O vypouštění malých komerčních satelitů je stále větší zájem. Jejich nejčastějších použití v současnosti je především v oblasti telekomunikace, sledování počasí a vědeckých experimentů. Odhaduje se, že celosvětový trh komerčních startů má v současnosti hodnotu 399 miliard dolarů ročně a odhaduje se, že do roku 2045 by měl narůst na osminásobek.

Zdroj: theguardian.com